Šipoš naznačil, koho Slovensko pošle do boja o palác. Taraba načrtol dohodu Danka s Harabinom
Hnutie Slovensko momentálne rokuje o nasadení vlastného kandidáta do boja o prezidentský palác. Minister envirorezortu Tomáš Taraba medzitým nevylúčil, že v kampani môže dôjsť k dohode medzi Andrejom Dankom a Štefanom Harabinom. V relácii V politike diskutovali minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) a poslanec NR SR Michal Šipoš (SLOVENSKO).
V kresle prezidenta
Hnutie Slovensko definitívne oznámi rozhodnutie o prezidentskom kandidátovi v utorok 30. januára. V médiách sa špekulovalo o menách, ako sú Marek Krajčí či Igor Matovič, potvrdiť alebo vyvrátiť však Šipoš nechcel ani jedno. Následne dodal, že „jedným z kandidátov, o ktorých uvažujeme, je aj Marek Krajčí“.
SNS by podľa Tarabu „vzhľadom na to, že je historicky najstaršia strana“, mala vedieť postaviť vlastného kandidáta v boji o prezidentský palác. Strana nakoniec do volieb postavila svojho lídra Andreja Danka
„Myslím si, že nie je vylúčené, že ešte môže v určitej fáze dôjsť k nejakej dohode, buď s pánom Harabinom, že by podporil Danka, alebo Danko by podporil Harabina,“ hovorí Taraba o prvom kole prezidentských volieb.
Prezidentmi chcú byť Forró aj Harabin. 20-tisíc vyzbieraných podpisov odovzdal aj Danko
Národný volič a Pellegrini
Na margo kandidatúry Petra Pellegriniho Taraba uviedol, že mu je sympatické, že predseda parlamentu počas schôdze ukázal, že vie prijať rozhodnutia. „Toto sú veci, ktoré pomáhajú pánovi Pellegrinimu mať na svojej strane potenciálne aj národného voliča,“ dodal minister životného prostredia.
Podľa Šipoša je dôležité, aby sa Pellegrini nestal prezidentom. Kľúčové podľa poslanca hnutia Slovensko bude, aby sa prezidentom stal človek, ktorý bude rovnováhou v rámci vlády a opozície. „My urobíme všetko pre to, aby Pellegrini nevyhral,“ vyhlásil Šipoš.
Ktorý z hostí relácie V politike vás presvedčil viac?
Obštrukcie voči "škodlivému" zákonu
Na margo obštrukcie opozície v parlamente poslanec hnutia Slovensko uviedol, že robia všetko pre to, aby zamedzili výraznej zmene Trestného zákona. „My využívame všetky nástroje, ktoré máme v rámci parlamentu na to, aby tento škodlivý zákon pre Slovensko nebol prijatý,“ pripomenul Šipoš.
Dodal, že svoje opozičné nástroje v NR SR využívajú preto, lebo sú presvedčení, že „skrátené legislatívne konanie v tomto zákone nie je odôvodnené a porušuje zákon“.
Koalícia opäť obmedzila opozíciu, parlament má za sebou najdlhšiu rozpravu v histórii. O novele Trestného zákona rozhodne zrýchlene
Zmena rokovacieho poriadku
„Žiaden zákon v dejinách Slovenska neprebiehal 12-dňovým skrutíniom,“ reagoval Taraba. Dodal, že náš platný trestný zákon „by v podstate spĺňal úplne všetky kritéria nejakého trestného zákona v Severnej Kórei“.
Skrátené legislatívne konanie Taraba obhajoval tým, že opozícia môže v rozprave povedať všetko, čo chce, a navyše môže pred druhým čítaním prísť k zmenám. Šipoš však pripomína nedostatok odbornej diskusie.
Taraba tiež dodal, že nechceli zasahovať do diania v NR SR, no vláda chce napĺňať svoj program. „Dnes je úplne jasné, že pôjdeme do zmeny rokovacieho poriadku,“ dodal šéf rezortu životného prostredia.
Odvolávanie ministerky kultúry
Opoziční poslanci začali so zberom podpisov na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Hnutie Slovensko je ochotné pripojiť aj podpisy svojich poslancov. „Sme za odvolanie ministerky,“ potvrdil Šipoš.
Šimkovičovú nechcú na poste ministerky. SaS a PS začali zbierať podpisy na jej odvolanie, obávajú sa o nezávislé inštitúcie
„Pani Šimkovičová je zodpovedná za jednu vec – či bude napĺňať volebný program,“ uviedol Taraba. “Deväťdesiat percent ľudí nemalo rado predošlú vládu. Konfrontoval ich niekto, že majú odísť?“ spytoval sa minister.
Celú reláciu V politike si môžete pozrieť nižšie.