Koalícia opäť obmedzila opozíciu, parlament má za sebou najdlhšiu rozpravu v histórii. O novele Trestného zákona rozhodne zrýchlene
Koalícia zasiahla do snáh opozície. O novele Trestného zákona bude parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní, poslanci o tom rozhodli vo štvrtok o 11:00 h. Procedurálny návrh podporilo 77 poslancov z radov koalície. Opozícia sa neprezentovala. Diskusia o novele v prvom čítaní tak bude trvať 20 hodín.
Prvé čítanie pokračuje od 12:30 h. V úvode diskusie o novele Trestného zákona zopakoval Susko dôvody zmien. Parlament o ňom bude hlasovať v piatok 26. januára po skončení rozpravy. Následne bude schôdza ukončená a všetky body sa presunú na ďalšiu, ktorá sa začne v stredu 31. januára o 13:00 h. Presadila to koalícia na poslaneckom grémiu.
Rýchly režim je v poriadku
Skrátiť diskusiu k novele Trestného zákona v prvom čítaní je v poriadku, pretože už rozprava k návrhu na skrátené legislatívne konanie trvala dlho a každý mal dostatočný priestor sa vyjadriť. Tvrdí to poslanec Národnej rady SR Ján Blcháč (Hlas-SD). Opozícia sa podľa neho vyjadrila už aj k obsahu novely.
Len diskusia k návrhu na skrátené konanie trvala od 8. januára. Blcháč pripomenul, že v nej vystúpilo 100 poslancov a s faktickými poznámkami vystúpili vyše 2000-krát. Preto skrátiť ďalšiu rozpravu je podľa neho v poriadku. "Problém je v tom, že poslanci sa v rozprave ku skrátenému legislatívnemu konaniu nevyjadrovali iba k skrátenému konaniu, ale vyjadrovali sa veľmi dôsledne, veľmi jednotlivo aj k obsahu," povedal novinárom.
Predmet rozpravy
Vyjadrovať sa k obsahu novely nebol predmet rozpravy k skrátenému konaniu, preto podľa Blcháča boli výhrady k obsahu povedané už "stokrát". Rozprava k návrhu na skrátené konanie sa štandardne má týkať dôvodov, pre ktoré vláda žiada urýchliť rokovanie.
Poslanec za Hlas-SD Michal Bartek dodal, že obštrukcia zo strany opozície bola masívna. Tri týždne sa podľa neho poslanci "motajú v bludnom kruhu". O návrhu sa rokuje tak dlho, že to podľa neho už ani nemožno nazývať skráteným legislatívnym konaním.
Obmedzený čas na rozpravu
Parlament bude teraz rokovať maximálne 20 hodín. Predseda parlamentu využil paragraf 29.
Časy pre jednotlivé strany (hodiny a minúty)
Smer-SD 5:36
PS 4:16
Hlas-SD 3:36
Slovensko 2:08
KDH 1:36
SaS 1:28
SNS 1:20
Opozícia reaguje
Predsedovia opozičných strán SaS, PS a KDH reagovali na hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní. "Bohužiaľ, dnešným dňom sa koalícia rozhodla vrátiť sa do časov Vladimíra Mečiara a jeho spôsobu vládnutia. Urobila veľký krok smerom preč od demokracie právneho štátu a smerom k tomu, čo tu bolo za Mečiara. Zdá sa, že stratili absolútne všetky zábrany," hovorí Michal Šimečka s tým, že koalícia chce pretlačiť svoj "promafiánsky balíček" bez ohľadu na zákony, Ústavu SR, na čokoľvek.
Pre novelu sa plánuje opozícia obrátiť aj na Ústavný súd SR, hovorí o porušení práv poslancov.
Mária Kolíková (SaS) zdôraznila, že poslanci zastupujú občanov a koalícia z nich urobila len pozorovateľov. "Som presvedčená, že právo poslancov zakotvené v ústave bolo hrubo porušené a ako poslanci máme právo obrátiť sa na ÚS," uviedla s tým, že bude žiadať aj zabezpečenie odkladu vykonateľnosti rozhodnutia parlamentu o skrátenom legislatívnom konaní.
Ak by ÚS vyhovel, fakticky by to podľa jej slov znamenalo, že by sa ďalej nemalo pokračovať v diskusii ani v ďalších čítaniach.
Súhlasíte so skráteným legislatívnym konaním o novele Trestného zákona?
Pellegriniho kritika
Pellegrini sa vyjadril, že je neprípustné, aby opozícia svojou obštrukciou na celé mesiace vyradila parlament z normálnej prevádzky. Tvrdí, že tak neumožňuje rokovať o zákonoch, ktoré "riešia skutočné problémy ľudí".
Informoval, že rozprava k skrátenému legislatívnemu konaniu trvala 13 dní a vystúpilo v nej spolu 100 rečníkov v rámci 2067 vystúpení. "Išlo o najdlhšiu rozpravu v histórii slovenského parlamentu," vyhlásil.
Procedurálne návrhy
Viacerí poslanci tiež namietali, že sa nehlasovalo o ich procedurálnych návrhoch podaných počas diskusie. Predseda parlamentu reagoval, že niektoré neboli vo forme procedurálnych návrhov a o niektorých nebolo možné hlasovať. Zuzana Mesterová (PS) preto požiadala o výklad k procedurálnym návrhom, kedy o nich treba dať hlasovať a kedy nie. Pellegrini deklaroval, že výklad zabezpečia.
Obvinení poslanci
Vladimíra Marcinková a Mária Kolíková (obe SaS) upozornili, že v pléne sú aj poslanci, ktorí aktuálne čelia obvineniam v trestných veciach, a preto sú v konflikte záujmov pri hlasovaní o novele Trestného zákona. Poznamenali, že v konflikte boli aj pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní a neupozornili na to vopred.
Vystúpenie poslancov a nespokojnosť
Na prednesenie i schválenie návrhu viacerí opoziční poslanci reagovali skandovaním slova "hanba". Namietali tento proces ako obmedzenie vyjadrovania sa poslancov.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) pripomenul, že už do diskusie k návrhu na zrýchlený režim sa zapojili poslanci vystúpeniami, ktorých bolo 100. Poukázal aj na to, že zákonodarcovia reagovali 2667 faktickými poznámkami. "Aby bolo zrejmé, aká rozsiahla bola," povedal na margo diskusie.
Cieľ novelizácie
Gašpar zopakoval argumenty vlády pre skrátené legislatívne konanie k novele. Cieľ novelizácie vidí v znižovaní trestnej činnosti a videnie opozície vníma ako návrat do stredoveku. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) označil za garanta zvráteného systému. Trvá preto na dôvodnosti novely.
Susko kritizoval obštrukciu opozície vo forme diskusie. To, že sa koalícia nezapájala, odôvodnil tým, že sa nechceli jej členovia zapájať do obštrukcie opozície. Poukázal na dĺžku diskusie v pléne NR SR. Skĺzla podľa neho do roviny neodbornosti a tendenčnosti či poloprávd. Hovorí o zavádzaní občanov.
"Trestné právo nemá byť primárny nástroj na riešenie spoločenských problémov. Trestné právo máme v demokratickom štáte aplikovať subsidiárne, teda až vtedy, keď aplikácia iných právnych odvetví zlyháva," poznamenal. Diskusia v pléne NR SR bola podľa neho vzdialená od tejto zásady.
Pozrite si prvý živý vstup Diany Štrusovej.
Tvrdí, že špecializované zložky trestného práva začali zneužívať inštitúty, ako väzba, podmienky väzby, dohoda o vine a treste či inštitút zaistenia majetku.
Nastavenie sankcií
Drakonické nastavenia sankcií podľa neho nespĺňajú ľudskoprávne štandardy a je potrebné ich upraviť. "Nie je to môj výmysel," vyhlásil s tým, že odborná verejnosť na to poukazuje od prijatia aktuálne platného Trestného zákona. Trvá aj na dôvodnosti zrýchleného prijatia novely, opakovane argumentoval porušovaniami ľudských práv v trestnoprávnom procese.
Poslanci z opozície kritizovali nezapájanie sa vládnej koalície do diskusie. Trvajú na tom, že novela je zle nastavená a môže mať negatívne dôsledky na bežných občanov. Odmietajú znižovanie trestných sadzieb a hraníc škody pri majetkovej trestnej činnosti, rušenie ÚŠP aj zmeny v premlčacích lehotách, ktoré by podľa viacerých viedli ku "generálnej amnestii" pri niektorých skutkoch.
Ako si myslíte, že nový Trestný zákon ovplyvní spoločnosť na Slovensku?
Vyjadrenie strán
Gábor Grendel (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) poznamenal, že nesprávnej interpretácii novelizácie sa mohol minister vyhnúť, ak by návrh predložil do riadneho medzirezortného pripomienkového konania, kde by sa k tomu vyjadrili odborníci. Ondrej Dostál (SaS) pripomenul, že od prijatia Trestného zákona v súčasnej podobe vládol Smer-SD 12 rokov a doteraz ho nemenil. Ján Horecký (KDH) sa ohradil aj voči Suskovým slovám o zavádzaní zo strany poslancov pri novele.
Zuzana Mesterová (PS) podčiarkla, že rokovací poriadok NR SR priznáva poslancom právo diskutovať aj pri skrátenom konaní. Aj minister mohol podľa nej vysvetľovať argumenty. Trvá na tom, že diskusia bola odborná, hoci jednostranná, no nemôže suplovať riadnu diskusiu s odborníkmi.
"V tomto pléne sa neočakáva odborná diskusia, tu sa očakáva politická diskusia. Odborná diskusia mala prebehnúť v rámci medzirezortného pripomienkového konania," zdôraznila.
Vyjadrenie prezidentky
K novele sa v parlamente vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Upozornila na riziká pri rýchlom prijímaní zásadných zmien, aké prináša novela Trestného zákona. Nesprávne alebo dôkladne nepripravené nastavenie novely môže podľa nej spôsobiť nepredvídateľné celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv poškodených osôb.
Upozornila, že novela môže byť v kolízii s Ústavou SR. Odmietla argumenty vlády na zrýchlené prerokovanie novely, apelovala na odbornú diskusiu.
Pozrite si reportáž o tom, ako parlament rokoval až do rána.
Poslanci ďalší priebeh 6. schôdze schválili v stredu večer na základe procedurálneho návrhu predsedu NR SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Už vopred avizoval, že rokovanie treba urýchliť a ak chce opozícia predložiť zmeny k novele, treba sa dostať do druhého čítania.
Kritika opozície
Poslanci preto rokovali celú noc, skončili až nadránom. Postup predsedu parlamentu sa nevyhol kritike opozičných poslancov.
"Peter Pellegrini týmto svojím činom opäť len asistuje Robertovi Ficovi a ukazuje, že sa stále nedokázal vymaniť z jeho tieňa," uviedla v stanovisku predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková. Tvrdí, že Pellegrini vyhlásil, že nebude nijakým spôsobom zasahovať do rozpravy k skrátenému legislatívnemu konaniu.
Fico prikázal, on poslúchol
"Je to hanba. Peter Pellegrini práve navrhol celonočné rokovanie parlamentu. Ešte nedávno to odmietal, no Robert Fico mu prikázal, a on opäť poslúchol," reagoval predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Koalícia si podľa neho neváži demokraciu, pretože týmto spôsobom chce zamedziť, aby opozícia "za bieleho dňa a pred očami celej spoločnosti upozorňovala na všetky riziká a chyby ich promafiánskeho balíčka".
O tomto bode rokujú poslanci už tretí týždeň. Opozícia sa rozhodla hlásiť do rozpravy vo veľkom počte, aby oddialila prijatie zmien v Trestnom zákone. Opoziční poslanci s nimi nesúhlasia a žiadajú stiahnutie novely.
Slováci smerujú do ulíc už po šiesty raz. Pozrite, kde sa budú konať protivládne protesty (+anketa)
Hlasovať sa bude v piatok
Pellegrini opakovane uviedol, že ak chce opozícia zmeny v novele, treba sa dostať do druhého čítania, kde je možné podávať pozmeňujúce návrhy. Avizuje, že bude reagovať na pripomienky generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ako aj na pripomienky a obavy Európskej komisie. Sľubuje, že v spolupráci s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom (Smer-SD) budú pripravené pozmeňujúce návrhy.
Pellegrini vo videu na sociálnej sieti informoval, že v piatok sa má skončiť rozprava k novele v prvom čítaní. Následne v stredu o 13.00 h sa podľa jeho slov začne "konečne rokovať o samotnom texte návrhu a bude sa môcť hovoriť o určitých zmenách, vylepšeniach alebo iných návrhoch".