Vedci slávia úspech. Záchrana nosorožca severného bieleho je blízko, do tela samice vložili embryo

24.1.2024 13:51

Medzinárodnému vedeckému tímu BioRescue, ktorý sa pred vyhynutím snaží zachrániť nosorožca bieleho severného, sa prvýkrát podarilo úspešne vložiť embryo do tela nosorožčej samice.

Biele nosorožce
Foto: Profimedia
Biele nosorožce, ktoré žili v roku 2011 v Národnom Parku Lake Nakuru v Afrike

Posledné dve samice

Metódu, ktorá vychádza z ľudskej asistovanej reprodukcie, odborníci vyskúšali s embryom nosorožca bieleho južného. Gravidná samica ale neskôr uhynula na infekciu súvisiacu so záplavami, uviedli vedci na tlačovej konferencii v Berlíne.

Na svete žijú už len dve samice nosorožca bieleho severného, a to Fatu a Nájin narodené v českom meste Dvůr Králové nad Labem.

Šéf projektu BioRescue Thomas Hildebrandt verí, že prvé mláďa nosorožca bieleho severného by sa mohlo narodiť za dva až tri roky. Narodenie takmer vyhynutého zvieraťa očakáva do troch rokov aj vedúci medzinárodných projektov ZOO Dvůr Králové Jan Stejskal. „To je optimistický odhad,“ povedal v stredu v Berlíne ČTK.

Na technikou visia otázniky

„Trvalo mnoho rokov, kým sa nám to podarilo. Sme nadšení, že teraz máme dôkaz, že tento prístup funguje. Je pre nás nepríjemné, že tento míľnik bol potvrdený za tragických okolností, pri ktorých došlo k úhynu náhradnej matky a mláďaťa. Som si ale istý, že tento úspešný krok je obratom v snahách o záchranu severných bielych nosorožcov a stredoafrických ekosystémov,“ povedal Hildebrandt o prenose embryí. Táto technika dobre funguje u ľudí a tiež u domestikovaných zvierat, v prípade dvojtonových nosorožcov bola ale úplne neprebádaná.

Hildebrandt povedal, že úspech prišiel v pravý čas, pretože vedci sa ponáhľajú, aby sa mláďa nosorožca bieleho severného narodilo čoskoro. „Chceli by sme, aby mláďatá ešte žili spoločne s Nájin a Fatu, aby sa naučili sociálne správanie svojho druhu. Vďaka embryotransferu sa to môže stať realitou za dva až tri roky,“ dodal.

Pozrite si archívnu reportáž o nádeji pre ohrozené nosorožce, o ktorej sa hovorilo v roku 2019.

Úspech na dosah

Podľa riaditeľa kráľovodvorskej zoo Přemysla Rabasa majú vedci naplnenie projektu na dosah. „Ušli sme za posledných pár rokov veľký kus cesty a urobili rad významných krokov. Naučiť sa odoberať vajíčka nosorožca, prevážať ich z Afriky do Európy, oplodniť uschovanú spermu a tiež ich zamraziť. Teraz sa podarilo úspešne vložiť do náhradnej matky ľahšie dostupné embryo príbuzného južného bieleho nosorožca. Je to skutočne predposledný krok. Zostáva nám to isté dokázať s embryom severného nosorožca," uviedol vo vyhlásení.

Táto zoo je jediné miesto na svete, kde sa v minulosti podarilo prirodzene rozmnožiť nosorožca bieleho severného. "Tiež vďaka tomu a predovšetkým vďaka ohromnému úsiliu medzinárodného tímu odborníkov sa teraz môže s pomocou asistovanej reprodukcie podariť zachrániť fakticky vyhubený druh," dodal Rabas.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok