Šutaj Eštok považuje reformu polície za nevyhnutnosť. Opozícia hovorí o chaose vznikajúcom pod rúškom zákona

19.1.2024 15:11

V relácii Téma boli hosťami minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a poslanec Národnej rady SR Branislav Vančo (Progresívne Slovensko). S moderátorom Braňom Králom diskutovali o zmenách v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

temaaa
Foto: ta3

Minister vnútra pripravuje reformu policajného zboru. Zmeny pocíti aj NAKA. V uliciach chýbajú stovky policajtov a reagovať je potrebné aj na plánované rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, argumentuje Šutaj Eštok.

Opozícii sa kroky ministra nepozdávajú. Plánovaná redukcia príslušníkov v NAKA podľa nej až o 15 percent degraduje elitný útvar polície.

Zmeny v NAKA

"Personálne zmeny boli nutné," povedal minister. "To nie je možné, aby ozbrojená zložka mala kontrolu nad civilnou zložkou a odvolala ministra," dodal. Podľa ministra vnútra bývalý policajný prezident Štefan Hamran a "celé vedenie tých ľudí, ktorí v bielych košeliach nerobili policajnú prácu", museli skončiť.

Na druhej strane sú podľa neho oddelenia, ktoré doplácajú na nedostatok policajných príslušníkov. Práve to chce Šutaj Eštok vyriešiť. "Sú obvodné oddelenia, kde nie sme reálne schopní vyslať hliadky, aby zabezpečovali poriadok na ulici. V Martine sme schopní vyslať len jednu hliadku," opísal.

Prečo opozícia nesúhlasí?

"Pán minister nám nepovedal a nevie, akým spôsobom chce meniť NAKU," povedal Vančo z Progresívneho Slovenska. Uznal, že zvyšovať efektivitu aj v radoch NAKA je potrebné. Je to však podľa neho urobiť robiť tak, aby nevznikal chaos.

Zároveň Šutaj Eštok podľa neho pri svojej práci porušil zákon. "Bolo by to akceptovateľné, ak by sa tie zmeny diali v súlade so zákonom. Ani tie personálne zmeny, pokiaľ ide o čurillovcov, neprebiehali v súlade so zákonom, povedali to aj súdy," priblížil poslanec PS.

V reakcii na toto vyjadrenie moderátor dodal, že ide o štyri rozhodnutia v prospech čurillovcov a tri v prospech ministerstva vnútra. Vyjadrením prispel aj Šutaj Eštok, podľa ktorého je "stav" súdnych rozhodnutí v prospech ministerstva proti čurillovcom "5:4".

Protizákonné kroky?

Vančo uviedol, že ministerstvo porušuje Trestný zákon. Tvrdí, že ide konkrétne trestný čin nevyplatenia mzdy pre čurillovcov. Dodal, že minister vnútra chce takto vyšetrovateľov nechať "vyhladovať".

"Nebojte sa, oni mali päťtisícové platy," odpovedal Šutaj Eštok s tým, že podľa neho majú čurillovci "našetrené dosť".

Na priamu otázku, či ministerstvo vyplatilo mzdu v riadnej výške spomínaných policajtov v 60-dňovej lehote, neodpovedal. Povedal len, že ministerstvo v ničom neporušuje zákon.

Diskusiu o prerozdelení spisov na krajské prokuratúry, manipulovaných nahrávkach prokurátorov Repu a Šúreka a výstupe prezidentky v parlamente si môžete pozrieť v zázname celého rozhovoru:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok