ROZHOVOR: Súboj rodákov z Bystrice? Politológ považuje Pellegriniho rozhodnutie za logické, Korčoka ťahá opozícia
Súboj lídrov prieskumov verejnej mienky. V piatok 19. januára odovzdal prezidentský kandidát Ivan Korčok do NR SR 40-tisíc podpisov a o dve hodiny neskôr Peter Pellegrini oficiálne oznámil, že vstupuje do boja o palác. Pre ta3 o prezidentskej kandidatúre Korčoka a Pellegriniho viac povedal politológ Miroslav Řádek.
Matúš Šutaj Eštok sa v rozhovore pre Startitup nedávno vyjadril, že Pellegrini by mohol byť prezidentom aj predsedom Hlasu zároveň. Je to možné?
Hlave štátu žiadny zákon nezakazuje členstvo v politickej strane alebo hnutí a Ústava vágne predpokladá, že prezident má byť nadstranícky. Ale predstava, že hlava štátu bude súčasne viesť aj politickú stranu, je rovnako "podarená", ako to, že by prezident rovno viedol stranícke schôdze v prezidentskom paláci.
Minister vnútra si pomýlil funkciu prezidenta v (polo)prezidentských systémoch a v parlamentných demokraciách, čo sú vzhľadom na ústavné postavenia prezidenta dva veľmi odlišné prípady.
Pellegrini zastáva aj funkciu predsedu NR SR, ktorá má obmedzené kompetencie a je vnímaná reprezentatívne, ako aj prezidentský post. V čom môže byť post hlavy štátu atraktívnejší?
Funkciu predsedu parlamentu ani prezidenta nevnímam len z hľadiska reprezentácie - i keď to je práve časť týchto funkcií, ktoré sú vnímané verejnosťou. Predseda parlamentu je zodpovedný za priebeh legislatívneho procesu a bez jeho súčinnosti môže byť limitovaná práca celej vlády.
Prezident v našom politickom systéme nadobúda silné postavenie v čase politickej krízy, ako sme to mohli vidieť v predchádzajúcich rokoch pri Matovičovej a Hegerovej vláde.
Rozhodnutie Pellegriniho ísť do prezidentských volieb vnímam ako logické rozhodnutie vzhľadom na výsledky parlamentných volieb a následných politických rokovaní o zostavení vlády, v rámci ktorých Hlas o sebe rozhodol ako o slabšom partnerovi Smeru.
Pozrite si, ako Korčok a Pellegrini oznámili prezidentskú kandidatúru.