Prezývali ich "Oči Izraela". Ženská jednotka varovala Izrael pred Hamasom, ich výzvy však neboli vypočuté

Ich úloha je jasne stanovená a robia to už niekoľko rokov. Jednotka mladých dobrovoľníčok, ktorá pozostáva iba zo žien, sedí niekoľko hodín na pozorovacích základniach. Sledujú akékoľvek podozrivé akcie, ktoré by mohli vyvolať pochybnosti alebo konflikt. Izraelské vojačky si mesiace pred útokom všimli nezvyčajné správanie teroristov z Hamasu.

Twitter.png
Foto: Twitter/Aviva Klompas

Čoraz viac zistení ukazuje, že tragédii sa dalo zabrániť - stačilo by, keby izraelskí predstavitelia počúvali vlastných ľudí. Pred útokom Hamasu, a to 7. októbra 2023, si dobrovoľníčky na základniach začali všímať nezvyčajné veci, ako napríklad cvičné nálety, predstierané unášanie rukojemníkov či zvláštne správanie farmárov.

Oči Izraela

Jedna zo žien povedala, že informácie o tom, čo videli, odovzdávali spravodajskej službe a vyšším dôstojníkom, ale boli bezmocné urobiť viac. "Boli sme len oči," hovorí.

Niektorým zo žien bolo jasné, že Hamas plánuje niečo veľké, podľa ich slov išlo o tzv. "tikajúcu bombu".

"Problém je v tom, že si armáda nespojila súvislosti," hovorí bývalý veliteľ jednej z pohraničných jednotiek. Ak by to urobili, uvedomili by si, že Hamas pripravuje niečo bezprecedentné.

Nezvyčajné akcie na hraniciach

Ako informuje BBC, mladé ženy vypovedali o stupňujúcich sa podozreniach, o konflikte medzi Hamasom a Izraelom a o tom, čo považovali za nedostatočnú reakciu zo strany dôstojníkov Izraelských ozbrojených síl (IDF) alebo spravodajských služieb. IDF uviedli, že sa "v súčasnosti sústreďujú na elimináciu hrozby zo strany teroristickej organizácie Hamas" a odmietli odpovedať na otázky súvisiace so ženami na hraniciach, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou ako prvé informovali o možných hrozbách.

Komunikácia medzi ženami

Pred vypuknutím konfliktu ženy medzi sebou komunikovali z viacerých základní prostredníctvom aplikácie WhatsApp. Písali si o situácii na hraniciach.

Osudný deň

Devätnásťročná Shai Ashramová bola 7. októbra jednou zo žien v službe. Počas útoku telefonovala s rodinou. V pozadí bolo počuť výstrely. Povedala im, že na základni sú "teroristi a že sa chystá vojna". Bola jednou z viac ako desiatich zabitých vojakov. Ďalší boli zajatí ako rukojemníci.

Keď Hamas zaútočil, ženy zo základne Nahal Oz, ktorá sa nachádza asi kilometer od hraníc s Gazou, sa začali lúčiť prostredníctvom spoločnej skupiny WhatsApp.

Noa, ktorá nebola v službe a správy čítala z domu, si spomína, ako sa cítila. "Bol to útok, ktorého sa dlho obávali a teraz sa skutočne stal," zdôraznila.

Vzhľadom na umiestnenie základní boli ženy z tejto vojenskej jednotky medzi prvými Izraelčanmi, na ktorých Hamas zaútočil.

Rozmiestnenie základní

Na mape môžete vidieť štyri pozorovacie základne, ktoré sú vyznačené červenými bodkami. Teroristický útok nahlásila ako prvá základňa Nahal Oz.

Pozorovacie základe pri hraniciach s Gazou Foto: Reprofoto/BBC Pozorovacie základne pri hraniciach s Gazou.

Náplň práce a ochrana obyvateľov

Ženy sedia v základniach blízko hranice a každý deň celé hodiny pozerajú na živé zábery z bezpečnostných kamier pozdĺž high-tech plota a na balóny, ktoré sa vznášajú nad Gazou.

Niekoľko takýchto jednotiek sa nachádza pri plote v Gaze a ďalšie na rôznych miestach pozdĺž izraelských hraníc. V jednotke sa nachádzajú mladé ženy prevažne od tínedžerského veku až do dvadsať rokov.

Pozrite si archívnu reportáž o tom, ako Izrael čakal útok od Hamasu.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok