Časť opozície zvažuje, že sa obráti na Ústavný súd, prezradil Vančo. Špeciálna prokuratúra je neopraviteľná, tvrdí Gašpar
Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je témou, ktorá v uplynulých týždňoch rezonuje. V deň rozsiahlych protivládnych protestov proti jej zrušeniu o nej diskutovali Tibor Gašpar (Smer-SD) a Branislav Vančo (PS) v Téme dňa s Petrom Bielikom.
Nesystémový prvok
"Špeciálna prokuratúra je neopraviteľný, nesystémový prvok v súčasnosti," skonštatoval Gašpar. "Nemá nad sebou v podstate druhostupňovú inštanciu. Existuje dvojstupňové, jednoznačné inštančné konanie," pripomenul bývalý policajný prezident, situáciu okolo Úradu špeciálnej prokuratúry. Na rozdiel od iných prokuratúr sa obvinený nemá možnosť odvolať na vyšší stupeň prokuratúry.
Opravným prostriedkom je podľa Gašpara práve často kritizovaný paragraf 363, ktorým môže generálny prokurátor zrušiť obvinenie. "Nie je normálne, aby jeden človek mohol zrušiť akékoľvek rozhodnutie v rámci vyšetrovania, a to je generálny prokurátor," protirečil Gašparovi poslanec Vančo.
Naťahovanie rokovaní sa nevypláca. Rušenie špeciálnej prokuratúry kazí Pellegriniho kampaň
Prokurátori nerozhodujú včas
"Vás niekto obviní, vy podáte sťažnosť a čakáte, že promptne prokurátor rozhodne," skonštatoval Gašpar a pokračoval, že obvinení ostávajú sklamaní. Špeciálny prokurátor totiž čaká až do konca vyšetrovania.
To môže trvať mesiace, a tým stráca účel samotné odvolanie. Jeho cieľom je, aby sa obvinený pri nejakom pochybení rýchlo dostal z väzby v priebehu dní či týždňov. Práve neriešenie odvolania obvinených je jedným z dôvodov, prečo podľa neho treba špeciálnu prokuratúru zrušiť.
"Viac ako mesiac uplynul od návrhu na zrušenia špeciálnej prokuratúry a my dnes nevieme, čo bude s tými prokurátormi," pripomenul poslancovi za Smer Vančo. Podľa neho nie je isté, či prokurátori dostanú adekvátne miesta.
Vančovi prekážalo aj množstvo kompetencií, ktorými disponuje generálny prokurátor. "Generálny prokurátor nevyužíva paragraf 363 tak, ako by mal, nie je transparentný," uviedol poslanec.
ROZHOVOR: O sile protestov rozhodujú masy, hovorí politológ. Majú šancu zastaviť rušenie špeciálnej prokuratúry? (+anketa)
Zastrašovanie občanov
Urgentnosť zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry zdôvodnil Gašpar problematickými prípadmi, ktoré sa podľa neho dejú viacerým vyšetrovateľom.
Informoval o údajnom zastrašovaní. Po kritických statusoch na Facebooku voči tzv. čurillovcom, boli už viaceré osoby predvolané na políciu. Nešlo o spáchanie konkrétneho prečinu, ale o znepáčenie sa konkrétnemu vyšetrovateľovi, ktorý je kamarátom niektorého z čurillovcov.
Predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť upozornil aj na fakt, že niektoré obvinenia majú podľa neho za cieľ najmä zastrašiť konkrétne osoby. Práve toto považuje za hlavné zlyhanie časti pracovníkov ÚŠP. Poslanec Vančo označil podobné obvinenia za nezmysly.
"Premiér Fico povedal, že o ľudské práva tu nejde, ide predsa o mocenské rozhodnutie. Už mu je jedno, či sú alebo nie sú dôvody na skrátené legislatívne konanie," oponoval Gašparovi poslanec za Progresívne Slovensko.
"Spravíme všetko pre to, aby sme oddialili prijatie tohto promafiánskeho balíčka," avizoval kroky opozície Vančo. Opoziční poslanci podľa neho trvajú na nutnosti diskusie o zákonoch, ktoré sa snaží prijať súčasná koalícia. Podľa Vanča viacerí poslanci opozície zvažujú obrátenie sa na Ústavný súd SR, ak v parlamente prejde schválenia aktuálneho balíka zákonov týkajúcich sa trestného práva.
Celú časť relácie Téma dňa si môžete pozrieť nižšie.