Raketový útok, drony, nočná kamufláž. Kyjev premýšľa, ako by Rusko mohlo prevalcovať protivzdušnú obranu

Rusko začalo nový rok hromadným útokom leteckých dronov, vrátane najsilnejších nočných raketových útokov od začiatku vojny. Ukrajina momentálne bojuje proti vyvíjajúcej sa hrozbe s obmedzenými zásobami obranných systémov, ktoré jej dodal Západ.

Ukrajinská armáda postúpila na juhu krajiny. Zmocnila sa mesta Snihurivka v Mykolajivskej oblasti
Foto: TASR/AP

Vzdušný arzenál

Januárové útoky Ruska využili celú škálu vzdušného arzenálu: riadené strely, balistické strely z blízkosti rusko-ukrajinskej hranice, hypersonické strely a pomalšie bezpilotné lietadlá, ktoré niekedy zasiahli rovnaký cieľ, povedal pre CNN v Kyjeve ukrajinský prezidentský poradca Mychailo Podoljak.

Čo tvrdia analytici?

Medzinárodní analytici tvrdia, že cieľom útoku ruských rakiet, ktoré sa hromadia niekoľko mesiacov, je premôcť obmedzenú protiraketovú obranu Ukrajiny.

Tento prístup mal určitý úspech. Podľa ukrajinských úradov sa Ukrajine podarilo zostreliť len 18 z 51 rakiet vypálených na krajinu 8. januára.

Nové taktiky

Niektoré zmeny sú jednoduché. Rusko začalo maľovať svoje drony vyrobené v Iráne čiernou farbou a maskovať ich proti žiareniu nočnej oblohy.

Rusi presunuli výfuky motorov na niektoré drony zozadu dopredu, aby si príslušníci ukrajinskej jednotky pomýlili protivzdušné batérie pomocou termálnych zameriavačov.

Po správach ukrajinských médií o lietadlách poháňaných prúdovými motormi, ktoré nahradili ruské modely s pomalším vrtuľovým pohonom, úradníci uznali, že ide o hrozbu, ktorú možno zachytiť radarmi.

Riadená strela

Hovorca velenia ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat v štátnej televízii povedal, že verzia iránskych bezpilotných lietadiel Shahed, ktorú Moskva uprednostňuje, poháňaná prúdovými motormi, by fungovala "ako miniatúrna riadená strela".

Pravdepodobne budú mať menšie užitočné zaťaženie, ale oveľa vyššiu cestovnú rýchlosť, možno viac ako 500 kilometrov za hodinu, čo podľa neho sťaží ich zostrelenie. Ukrajinskí predstavitelia zatiaľ nepotvrdili, či boli tieto drony použité na Ukrajine.

Boj na zamrznutom poli

Na zamrznutom poli pri Kyjeve vojaci vykonávali cvičenia s mobilným nákladným vozidlom protivzdušnej obrany, ktoré bolo pripravené strieľať v priebehu niekoľkých minút po zastavení.

Ich ťažký guľomet sovietskej konštrukcie nie je sofistikovaný, ale v spojení s termovíznym zameriavačom a tabletom, môže byť účinný proti bezpilotným lietadlám, povedal veliteľ oddielu, seržant Vitalij Jasinskij.

"Kedysi lietali po jednej trajektórii, ale teraz kľučkujú. Dron môže letieť, potom krúžiť, visieť, úplne klesnúť, potom stúpať asi pol kilometra a potom letieť prudko nadol. Teraz sú veľmi obratné a treba ich vidieť a zničiť," povedal Yasinsky o iránskych Shahedoch.

Malé mobilné jednotky

Počas zamračených nocí môžu byť obrancovia nútení používať pri zameriavaní viac uši ako oči a počúvať výstražné sirény motorov Shahedov.

Ale práve na malé, mobilné jednotky, ako je tá Yasinského, sa Ukrajina spolieha pri ochrane civilistov a kľúčovej infraštruktúry, najmä pred pomaly letiacimi dronmi.

Tieto malé tímy, umiestnené v sieti vyspelých západných systémov protiraketovej obrany, ako sú americké Patrioty alebo nemecké batérie IRIS-T, ktoré sú najvhodnejšie na boj s najrýchlejšími ruskými raketami, poskytujú lacnejšie a početnejšie sily na obranu ukrajinského neba.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok