Rokovanie vlády bolo pestré. Schválila zmeny vo vyplácaní úverov, 13. dôchodkov či financie pre Kiu

10.1.2024 06:45 , Aktualizované: 10.1.2024 15:26

Vláda Roberta Fica v stredu zasadaôa od 10.00 h. Schválila niekoľko zmien a noviniek. Prečítajte si najdôležitejšie z nich.

Úrad vlády SR
Foto: ta3/Denis Dufala

Spolupráca bude silnejšia

Spolupráca medzi Európskou úniou a Thajskom by sa mohla posilniť. Vláda v stredu súhlasila s uzatvorením rámcovej dohody o ich komplexnom partnerstve a spolupráci. Uzatvorenie dohody ešte musí odobriť parlament a ratifikovať prezidentka SR.

"Cieľom dohody je posilniť spoluprácu medzi zmluvnými stranami v širokom spektre politických oblastí," priblížil rezort diplomacie v predkladacej správe. Ide napríklad o oblasť ľudských práv, boja proti terorizmu či korupcii, tému životného prostredia či energetiky. Tiež o oblasť dopravy, vedy a techniky, zamestnanosti a sociálnych vecí, vzdelávania a poľnohospodárstva.

Trinásty dôchodok

Zrušiť sa môže 13. dôchodok ako štátna sociálna dávka a má byť zadefinovaný ako nová dôchodková dávka. Vyplácať by ho tak od tohto roka mohla Sociálna poisťovňa (SP), a nie štát vo forme štátnej sociálnej dávky. Vypustiť by sa mohla tiež povinnosť oznamovania údajov, poskytovania dokladov a súčinnosti ďalších právnických osôb. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda.

"Suma 13. dôchodku, štátnej sociálnej dávky, sa podľa v súčasnosti platnej právnej úpravy pohybuje v rozpätí od 50 do 300 eur. Napriek výraznému rastu spotrebiteľských cien od roku 2020 sa však tieto sumy nezvýšili, čím sa reálna hodnota tejto štátnej sociálnej dávky znížila," uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v predkladacej správe.

Pozrite si prvý živý vstup redaktorky Barbary Štefanovičovej pred rokovaním vlády.

Úľava pre potravinárov

Obdobie uplatňovania si tzv. odvodovej úľavy pre potravinárov sa môže predĺžiť do 30. júna 2024. Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ktorí si môžu túto daňovú úľavu uplatniť, sa tiež môže rozšíriť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR požiadalo v návrhu o prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.

Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore by sa mohol rozšíriť o oblasti vinohradníctva, zeleninárstva, ovocinárstva či o chov hospodárskych zvierat s rastlinnou výrobou. Na rozšírený okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore by sa daňová úľava mala uplatňovať od 1. februára.

Pomoc pre Kiu

Automobilka Kia Slovakia dostane štátnu investičnú pomoc v hodnote 29,95 milióna eur vo forme úľavy na dani z príjmov. V rámci realizácie investičného zámeru plánuje upraviť a rozšíriť existujúcu výrobnú linku o nové stroje a zariadenia. Vyplýva to z materiálu Ministerstva hospodárstva SR, ktorý v stredu schválila vláda.

Automobilka v Tepličke nad Váhom v okrese Žilina počíta s vynaložením investičných nákladov takmer 108 miliónov v období rokov 2024 až 2028. Neplánuje vytvoriť nové pracovné miesta, má však povinnosť zachovať 3693 existujúcich pracovných miest.

"Cieľom investičnej pomoci v podmienkach SR je podpora hospodárskeho rozvoja, konkurencieschopnosti a vytvárania pracovných miest," uviedlo MH v predkladacom návrhu.

Registrácia pre platcu DPH

Povinnosť registrácie za platcu dane z pridanej hodnoty (DPH) bude od roku 2025 pre tuzemské firmy s obratom za predchádzajúci rok väčším ako 50 000 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o DPH, ktorý v stredu schválila vláda.

Firmy budú platcami DPH od januára nasledujúceho roka, v ktorom dosiahnu tento obrat, no pokiaľ spoločnosť v kalendárnom roku dodaním tovaru alebo služby prekročí obrat 62500 eur, stane sa platiteľom dane dňom, v ktorom dodá tento tovar. V súčasnosti je limit na registráciu platiteľa DPH obrat 49 790 eur dosiahnutý počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.

Zákon o výstavbe sa zmení

Účinnosť zákona o výstavbe by sa mala posunúť o jeden rok, teda do 1. apríla 2025. Vláda v stredu schválila návrh na zmenu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon), ktorý má posunúť účinnosť nového zákona o výstavbe. Dôvodom je nepripravenosť na spustenie povoľovacích procesov podľa novej legislatívy o výstavbe. Vláda zároveň požiadala Národnú radu SR o prerokovanie návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní.

"Primárnym podnetom na spracovanie návrhu zákona je naliehavá požiadavka oddialiť nadchádzajúcu účinnosť zákona o výstavbe v znení neskorších predpisov v súvislosti s nepripravenosťou na spustenie povoľovacích procesov podľa novej legislatívy o výstavbe. Navrhuje sa odloženie účinnosti zákona o výstavbe o jeden rok, t. j. do 1. apríla 2025," uvádza sa v materiáli k návrhu novely zákona, ktorý schválil vládny kabinet.

Nová stavebná legislatíva mala začať platiť od 1. apríla 2024. K tomuto dátumu však do účinnosti vstúpi len jej časť, a to zákon o územnom plánovaní.

Elektronická výhoda pred voľbami

Údaje o kandidátoch vo voľbách by sa mohli spracovávať pomocou elektronického registra. Elektronické spracovanie údajov z kandidátnych listín by malo pomôcť odstrániť chybovosť na zoznamoch zaregistrovaných kandidátov aj na hlasovacích lístkoch.

Verejnosti sa má tiež uľahčiť prístup k údajom o kandidátoch, zverejňovať ich majú na jednom mieste, na webe ministerstva vnútra. Vyplýva to z návrhu novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý v stredu schválila vláda.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok