Ozveny nebezpečenstva. Miesta, kde sa pytliači, odhaľujú zvukové mapy
Región ikonických vodopádov Iguazu a ubúdajúcej populácie jaguárov čelí problémom odlesňovania a pytliactva, ktoré ohrozujú jednotlivé druhy. Informuje o tom BBC.
Na boj proti hrozbám pytliactva sa využívajú digitálne nástroje, ktoré chránia voľne žijúcich živočíchov v Atlantickom pralese v Južnej Amerike.
Zvuk a digitálne monitorovacie zariadenia
Ochranári využívajú inovatívne technológie na mapovania založené na zvuku. Spolu s existujúcimi digitálnymi monitorovacími nástrojmi na predchádzanie pytliackej činnosti ide o inovatívny prístup. Pre ochranu biodiverzity je rozhodujúci boj proti odlesňovaniu a zapojenie miestnych komunít.
Odhaľovanie hrozieb
V oblasti Iguazu v Atlantickom pralese sa nachádzajú nielen slávne vodopády, ale aj biotop jaguára. Ten je ohrozený v dôsledku odlesňovania a pytliactva. Keďže z týchto majestátnych tvorov zostal len malý zlomok, je potrebné ich chrániť.
Ochrana prírody s pomocou techniky
Ochrancovia prírody využívajú digitálne nástroje, ako sú inteligentné systémy a akustické monitorovanie. Tie dokážu predvídať pytliacku činnosť.
Kombináciou údajov zo satelitných systémov a zvukového mapovania sa snažia predvídať miesta výskytu pytliactva a optimalizovať hliadky rangerov, avšak na zachovanie týchto ekosystémov a druhov je nevyhnutné širšie ochranárske úsilie.