Slovenská republika oslavuje, je opäť o rok staršia. Prvé roky samostatnosti poznačila nespokojnosť
Slovenská republika je opäť o rok staršia. Oslavuje 31 rokov. Presne 1. januára 1993 nahradili Českú a Slovenskú federatívnu republiku na mape sveta dva nové štáty. Kým niektorí ľudia samostatnosť oslavovali, iní neskrývali skepsu. O to viac, že o rozdelení Československa rozhodli politici, nie ľudia v referende.
Spolunažívanie sa začalo rúcať
75-ročné spolunažívanie Čechov a Slovákov sa začalo rúcať tri roky po nežnej revolúcii. O tom, že pôjdeme od seba, rozhodli lídri českej ODS a slovenského HZDS. 17. júla 1992 deklarovala Slovenská národná rada zvrchovanosť a prezident Václav Havel podal demisiu.
Rozdelenie Československa spečatili politické špičky v auguste 1992 – v legendárnej brnianskej vile Tugendhat. Spoločný štát sa stal definitívne minulosťou 1. januára 1993.
„Na stanici Československo vysíláme poslední zprávy," zaznelo z rozhlasu v prvý januárový deň. „Dnešnou polnocou zaniká Československo a vznikajú dva nové štáty, Česká republika a Slovenská republika,“ dodali hlásatelia.
Hoci v prieskumoch bolo za rozdelenie federácie iba 26 % ľudí, vznik samostatného Slovenska sprevádzali oslavy na námestiach.
Štáty Slovensko uznali
Hneď v prvý deň existencie uznalo samostatné Slovensko viac ako 100 štátov sveta a parlament sa zišiel na prvej slávnostnej schôdzi.
Prvé roky samostatnosti poznačili ekonomické ťažkosti, divoká privatizácia, úpadok mnohých hospodárskych odvetví a zhoršenie sociálnej situácie. A hoci samostatné Slovensko muselo na mnohých frontoch veľa dobiehať, v roku 2004 sa stalo súčasťou Európskej únie a NATO.
Vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi sú dnes na nadštandardnej úrovni a obe krajiny spolupracujú v mnohých oblastiach. Symbolizuje to aj tradícia prvej zahraničnej cesty. Nový slovenský premiér Robert Fico či hlava štátu Zuzana Čaputová smerujú do Prahy a naopak.
Pozrite si archívny rozhovor o výročí vzniku Československa s historikom Dušanom Kováčom.