Vláda schválila balík konsolidačných opatrení: Vyššia daň z alkoholu či tabaku, menší príspevok pre RTVS

19.12.2023 07:24 , Aktualizované: 19.12.2023 18:50

Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v diskusii o novele kompetenčného zákona aj v utorok ráno. Do diskusie je naďalej písomne prihlásených zhruba 20 rečníkov. Parlament bude v utorok rokovať aj v noci, odhlasovali koaliční poslanci.

Program parlamentu

O 11:00 h čaká poslancov aj hlasovanie o prerokovaných bodoch programu. Rozhodnúť by mali zákonodarcovia o vládnom balíku konsolidačných opatrení.

Poslanci by mali rozhodnúť o balíku konsolidačných opatrení z dielne vlády, ktoré prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Po prerokovaní novely kompetenčného zákona by sa mali zákonodarcovia venovať aj návrhu štátneho rozpočtu.

V sále je len zhruba 30 poslancov a za navrhovateľa v nej sedí minister práce Erik Tomáš. Čaká sa však dlhá rozprava, pretože ju opozícia naťahuje.

Dlhé rokovanie

Po písomnom prihlásení má v rozprave vystúpiť ešte 21 poslancov a každý môže rečniť 20 minút. Ani jeden z nich nie je z vládnej koalície. Ďalší sa môžu prihlásiť ústne (na svoje vystúpenie majú po desať minút).

Keďže na každého vystupujúceho reaguje veľké množstvo poslancov faktickými poznámkami, rozprava by mohla trvať dlho. Opozícia sa totiž snaží čo najviac oddialiť prijatie novely trestného zákona, ktorá má zrušiť špeciálnu prokuratúru a výrazne skrátiť tresty za ekonomické trestné činy.

V pondelok sa rokovalo do polnoci, v utorok to môže byť ešte oveľa dlhšie, keďže v rozprave ku kompetenčnému zákonu má vystúpiť ešte zhruba dvadsiatka opozičných zákonodarcov.

Schválenie konsolidácie verejných financií

Balík opatrení na konsolidáciu verejných financií má v budúcom roku do rozpočtu priniesť viac ako 1,5 miliardy eur. Jeho súčasťou je mimoriadne zdanenie bánk, predĺženie solidárneho príspevku z ropy, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zníženie príspevku do 2. dôchodkového piliera či zvýšenie zdravotného odvodu.

Vládny návrh zákona, ktorým sa menia viaceré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, schválili v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.

Menší príspevok pre RTVS

Nová legislatíva hovorí aj o tom, že štátny sviatok Deň Ústavy SR, ktorý si pripomíname 1. septembra, viac nebude dňom pracovného pokoja. Poslanci zároveň vypustili 1. september zo zoznamu dní, počas ktorých platí zákaz maloobchodného predaja. V tejto súvislosti sa 1. september vypúšťa aj z ustanovenia, ktoré upravuje výnimky zo zákazu maloobchodného predaja.

RTVS bude dostávať zo štátneho rozpočtu príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Výška príspevku vychádza podľa vlády zo skutočných výdavkov predchádzajúcich období. Poslanci schválili aj návrh na prípadné dofinancovanie RTVS v prípade, že by bola objektívne ohrozená finančná a vnútorná stabilita telerozhlasu.

Umožniť by sa to malo v súlade so zmenou rozpočtu a výdavkových limitov. Zároveň schválili aj zvýšenie dotácie zo štátneho rozpočtu pre Maticu slovenskú v prípade potreby či nepredvídateľných okolností. Matica slovenská dostáva každoročne každoročne 1,5 milióna eur.

Valorizácia sadzieb

Návrh tiež hovorí o zvýšení súdnych a správnych poplatkov od apríla 2024. Poplatky sa zvýšia od 40 do 54 percent. Zámerom úpravy je valorizácia sadzieb vybraných poplatkov. Väčšina z nich sa podľa vlády naposledy menila skôr ako pred zavedením eura na Slovensku, čo bolo v roku 2009.

Od nového roka sa zvýšia zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tzv. samoplatiteľov. Zvýšia sa napokon iba dočasne, a to do konca roka 2027. Sadzba poistného pre zamestnávateľa sa má zvýšiť z desiatich na 11 percent vymeriavacieho základu, ak zamestnávateľ zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, sadzba poistného sa má upraviť z piatich na 5,5 percenta.

V prípade SZČO a samoplatiteľov sa má sadzba zvýšiť zo 14 na 15 percent, ak ide o SZČO so zdravotným postihnutím zo siedmich na 7,5 percenta z vymeriavacieho základu.

Nová legislatíva

Súčasťou novej legislatívy je aj nepriama novelizácia zákona o zdravotných poisťovniach. Zníži výšku percentuálnej sadzby príspevkov na činnosť operačných stredísk tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby, Národného centra zdravotníckych informácií a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vláda to odôvodnila potrebou šetrenia prostriedkov verejného zdravotného poistenia.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok