Covid posiela Slovákov do postele. Odborníci vysvetlili, prečo ochorenie nabralo na sile

Briský korešpondent BBC James Galagher sa zaoberá otázkou, čo znamená dostať Covid-19 v postpandemickej dobe. Čoraz častejšie sa objavuje pomerne silná verzia tohto infekčného ochorenia.

Covid máme pod kontrolou, lekári už neočakávajú preplnené nemocnice
Foto: TASR/DPA

Rozdielna intenzita covidu

Pre niektorých z vás je covid len nádcha, pripomína BBC. Dokonca ani nie taká, aby ste sa začali prehrabávať v kúpeľňovej skrinke, či doma máte antigénový test.

Vedci špecializujúci sa na ľudský imunitný systém však varujú, že covid stále spôsobuje ohromujúce infekcie, ktoré môžu byť horšie ako predtým a ochromia vás na celé týždne.

Profesorka Eleanor Rileyová, imunologička z Edinburskej univerzity, má za sebou „strašný" záchvat covidu, ktorý bol „oveľa horší", ako sa očakávalo.

Pozrite si video z jesene o chýbajúcich dátach o počte pozitívnych na covid.

Za silnejší covid môže nízka hladina protilátok

„Hladina protilátok proti covidu v spoločnosti je teraz pravdepodobne taká nízka, ako bola pri zavedení vakcíny," informovala Rileyová. Pripomenula, že množstvo protilátok v tele má vplyv na intenzitu ochorenia.

Čím je ich viac, tým je slabšie. „Teraz, keď je protilátok menej, sa cez ne dostane väčšia dávka vírusu a spôsobí ťažší záchvat ochorenia," hovorí imunologička.

Mnoho ťažkých prípadov

Podľa proferora Petra Openshawa z Imperial College v Londýne bude výsledkom nižšej zaočkovanosti „veľa ľudí, ktorí budú mať dosť nepríjemné ochorenie, ktoré ich vyradí na niekoľko dní alebo týždňov".

„Počúvam aj o ľuďoch, ktorí majú nepríjemné záchvaty covidu, no inak sú mladí a fit. Je to prekvapivo zákerný vírus, ktorý niekedy spôsobuje, že ľudia sú dosť chorí a občas vedie k tomu, že majú 'dlhý covid'," hovorí.

Vírus zmutoval

Protilátky sú veľmi presné, pretože sú založené na tesnej zhode medzi protilátkou a časťou vírusu, na ktorú sa prilepia. Čím viac sa vírus vyvíja a mení svoj vzhľad, tým menej účinné sú protilátky.

Vírusy, ktoré kolujú v súčasnosti, sú z imunologického hľadiska dosť vzdialené od pôvodného vírusu, ktorý sa použil na výrobu prvých vakcín," vysvetlil Openshaw.

Okrem toho, veľa ľudí má veľmi malú imunitu voči omicronu a ich variantom. Takže ak sa necítite dobre, dokonca ešte horšie, než keď ste mali covid naposledy, može to byť kombináciou ubúdajúcich protilátok a vyvíjajúceho sa vírusu.

To však neznamená, že je pravdepodobnejšie, že vážne ochoriete alebo vás budú musieť hospitalizovať. Iná časť nášho imunitného systému – nazývaná T-bunky – sa naštartuje, keď už infekcia prebieha. Tieto bunky "vytrénovali" predošlé infekcie a vakcinácia.

Blížime sa do cieľa

Existujú štyri ďalšie ľudské koronavírusy, ktoré súvisia s covidom. Spôsobujú príznaky bežného prechladnutia. Jedným z dôvodov, prečo sa považujú za mierne, je, že ich chytíme v detstve a potom počas celého života.

Pri opakovanej infekcii by sme si mali vybudovať prirodzenú imunitu. Openshaw je presvedčený, že „ešte tam nie sme", no blížime sa.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok