Covid posiela Slovákov do postele. Odborníci vysvetlili, prečo ochorenie nabralo na sile
Briský korešpondent BBC James Galagher sa zaoberá otázkou, čo znamená dostať Covid-19 v postpandemickej dobe. Čoraz častejšie sa objavuje pomerne silná verzia tohto infekčného ochorenia.
Rozdielna intenzita covidu
Pre niektorých z vás je covid len nádcha, pripomína BBC. Dokonca ani nie taká, aby ste sa začali prehrabávať v kúpeľňovej skrinke, či doma máte antigénový test.
Vedci špecializujúci sa na ľudský imunitný systém však varujú, že covid stále spôsobuje ohromujúce infekcie, ktoré môžu byť horšie ako predtým a ochromia vás na celé týždne.
Profesorka Eleanor Rileyová, imunologička z Edinburskej univerzity, má za sebou „strašný" záchvat covidu, ktorý bol „oveľa horší", ako sa očakávalo.
Pozrite si video z jesene o chýbajúcich dátach o počte pozitívnych na covid.
Za silnejší covid môže nízka hladina protilátok
„Hladina protilátok proti covidu v spoločnosti je teraz pravdepodobne taká nízka, ako bola pri zavedení vakcíny," informovala Rileyová. Pripomenula, že množstvo protilátok v tele má vplyv na intenzitu ochorenia.
Čím je ich viac, tým je slabšie. „Teraz, keď je protilátok menej, sa cez ne dostane väčšia dávka vírusu a spôsobí ťažší záchvat ochorenia," hovorí imunologička.
Na súd prišiel s predstihom. Expremiér Johnson sa ospravedlnil rodinám obetí pandémie COVID-19
Mnoho ťažkých prípadov
Podľa proferora Petra Openshawa z Imperial College v Londýne bude výsledkom nižšej zaočkovanosti „veľa ľudí, ktorí budú mať dosť nepríjemné ochorenie, ktoré ich vyradí na niekoľko dní alebo týždňov".
„Počúvam aj o ľuďoch, ktorí majú nepríjemné záchvaty covidu, no inak sú mladí a fit. Je to prekvapivo zákerný vírus, ktorý niekedy spôsobuje, že ľudia sú dosť chorí a občas vedie k tomu, že majú 'dlhý covid'," hovorí.
Vírus zmutoval
Protilátky sú veľmi presné, pretože sú založené na tesnej zhode medzi protilátkou a časťou vírusu, na ktorú sa prilepia. Čím viac sa vírus vyvíja a mení svoj vzhľad, tým menej účinné sú protilátky.
„Vírusy, ktoré kolujú v súčasnosti, sú z imunologického hľadiska dosť vzdialené od pôvodného vírusu, ktorý sa použil na výrobu prvých vakcín," vysvetlil Openshaw.
Okrem toho, veľa ľudí má veľmi malú imunitu voči omicronu a ich variantom. Takže ak sa necítite dobre, dokonca ešte horšie, než keď ste mali covid naposledy, može to byť kombináciou ubúdajúcich protilátok a vyvíjajúceho sa vírusu.
To však neznamená, že je pravdepodobnejšie, že vážne ochoriete alebo vás budú musieť hospitalizovať. Iná časť nášho imunitného systému – nazývaná T-bunky – sa naštartuje, keď už infekcia prebieha. Tieto bunky "vytrénovali" predošlé infekcie a vakcinácia.
Epidemiológ Smejkal: U rizikových skupín stále odporúčam očkovanie, ochráni pred ťažkým priebehom a hospitalizáciou
Blížime sa do cieľa
Existujú štyri ďalšie ľudské koronavírusy, ktoré súvisia s covidom. Spôsobujú príznaky bežného prechladnutia. Jedným z dôvodov, prečo sa považujú za mierne, je, že ich chytíme v detstve a potom počas celého života.
Pri opakovanej infekcii by sme si mali vybudovať prirodzenú imunitu. Openshaw je presvedčený, že „ešte tam nie sme", no blížime sa.