Na samite V4 otvorili problém nelegálnej migrácie. Dohodli sa na pravidelných stretnutiach

27.11.2023 11:16 , Aktualizované: 27.11.2023 16:44

Koná sa naplánovaný samit Vyšehradskej štvorky. Hlavnou témou je nelegálna migrácia. Stretnutie prebieha v maďarskom Szegede, kde spolu rokujú ministri vnútra. Slovensko zastupuje Matúš Šutaj Eštok. Pozvanie dostali aj zástupcovia z Rakúska a Nemecka, pretože ich krajiny sú najčastejšou cieľovou destináciou nelegálnych migrantov.

Pohľad Česka

Problematiku nelegálnej migrácie je možné riešiť iba v európskom kontexte, povedal český minister vnútra Vít Rakúšan.

Podľa neho by podobné stretnutia mali byť pravidelné a dnešná diskusia sa bude týkať okrem iného možností lepšej ochrany vonkajšej hranice Európskej únie. Od schôdzky v Szegede sa podľa ministra ale neočakáva nejaké "revolučné riešenie".

"Musíme sa o migrácii baviť v celoeurópskom, stredoeurópskom či regionálnom kontexte," poznamenal Rakúšan. Migrácia podľa neho nie je individuálny problém Maďarska, Českej republiky či ďalších krajín.

Pozrite si detaily ohľadom schôdze ministrov vnútra.

Pozrite si živý vstup redaktorky Pancurákovej:

Stredoeurópske krajiny zaviedli v uplynulých mesiacoch jedna po druhej dočasné kontroly na spoločných hraniciach v snahe zmierniť nápor migrantov prevažne z Blízkeho východu a Afganistanu. Rakúšan už skôr uviedol, že ak majú byť kontroly zrušené, musia sa na tom dohodnúť všetky stredoeurópske krajiny. Situácia umožňujúca zrušenie kontrol ale podľa neho ešte nenastala.

Problém s migráciou však podľa jeho dnešného vyjadrenia pred rokovaním v Szegede začína už na vonkajšej hranici Európskej únie. "To je to miesto, kde musíme zamerať našu pozornosť. Dnes bude diskusia o ochrane vonkajšej hranice jednou z absolútne dominantných tém," podotkol. Kľúčovým slovom pre dnešné rokovanie je podľa českého ministra "koordinácia". "Chceme sa baviť o tom, že schengenský priestor je niečo, na čom nám skutočne záleží. Nikto z nás nie je nadšený, že vplyvom tých okolností, ktoré sú objektívne, bolo nutné zaviesť kontroly," povedal novinárom český minister vnútra.

Krajiny zaviedli kontroly

Nemecko v septembri zaviedlo stacionárne kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom podľa vzoru kontrol, ktoré od roku 2015 vykonáva na pomedzí s Rakúskom. Česko, Poľsko a Rakúsko následne sprísnili kontroly, ktoré vykonávajú na svojej hranici so Slovenskom. To začalo uplatňovať kontroly na maďarskej hranici. Rakúsko vykonáva kontroly na svojej južnej a východnej hranici už od roku 2015.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána uplatňuje tvrdý postup voči nelegálnej migrácii. Jedným z opatrení, ktorými znížila počty migrantov prechádzajúcich cez maďarské územie, bolo v roku 2015 vybudovanie plotu na hraniciach s Chorvátskom a Srbskom.

Stretnutia budú pravidelné

Zástupcovia krajín sa budú pravidelne schádzať, aby zlepšili koordináciu ohľadom nelegálnej migrácie. Podľa ministra vnútra Víta Rakúšana ide o záver dnešného rokovania s jeho rezortnými kolegami v maďarskom Szegede (Segedíne).

Koordinačné opatrenie reaguje na zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru voľného pohybu osôb, ktorým vlády stredoeurópskych krajín postupne reagovali na zvýšené počty migrantov mieriacich do Európy.

"Neprišli sme sem s tým, aby sme sa dohodli na konci kontrol. Ale prišli sme dojednať formát, na ktorom sa o tom konci kontrol budeme baviť. Ten doteraz neexistoval," povedal Rakúšan, ktorý stretnutie zvolal a pozval naň aj nemeckú ministerku vnútra Nancy Faeserovú a jej rakúskeho kolegu Gerharda Karnera.

Nemecká ministerka vnútra Faeserová, ktorá sa rokovaní svojich náprotivkov z krajín V4 zúčastnila prvýkrát, povedala, že "cieľom všetkých sú otvorené hranice". Uviedla, že bola nútená zaviesť kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom kvôli "zvyšujúcej sa brutalite prevádzačských bánd".

Krajiny, na ktorých sa zúčastnili dnešné stretnutia, sú členmi schengenského priestoru voľného pohybu osôb a tovaru. Obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach tohto priestoru je povolené vo výnimočných prípadoch a pred ich zavedením musí byť informovaná EÚ.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok