Švajčiar Schurter víťazom v horskej cyklistike v Riu, Sagana neklasifikovali
Švajčiar Nino Schurter sa stal novým olympijským víťazom v horskej cyklistike v disciplíne cross country. Slovenský reprezentant Peter Sagan nebol klasifikovaný.
Sagana stiahli z trate
Sedemnásobný majster sveta po striebre z Londýna 2012 a bronze z Pekingu 2008 sa konečne dočkal najväčšieho úspechu. Jeho víťazný čas bol 1:33:28 h. Striebornú medailu si s odstupom 50 sekúnd vybojoval český reprezentant Jaroslav Kulhavý, ktorý neobhájil titul z Londýna. Bronz patrí Španielovi Carlosovii Colomovi (+1:23) .
Slovenský reprezentant Peter Sagan nebol klasifikovaný. Pred šiestym zo siedmich okruhov ho stiahli z trate, keďže ho súperi dostihli o jedno kolo. Sagan bol vtedy na 37. priečke s odstupom 9:30 min na lídra pretekov. Po skvelom úvode, keď sa zaradil do prvej skupiny k favoritom, Sagana pribrzdil defekt na konci prvého okruhu a s narastajúcom časovým mankom neskôr výrazne zaostal. V Riu sa jazdilo na technicky náročnom okruhu s viacerými stúpaniami aj prírodnými prekážkami s celkovou dlžkou 34,5 km.
Dvadsaťšesťročný Sagan bol posledným slovenským športovcom, ktorý sa predstavil v súťaži na Hrách XXXI. olympiády. Celková slovenská medailová bilancia sa teda zastavila na súčte 2 zlaté a 2 strieborné medaily.
O víťazovi sa rozhodlo v šiestom okruhu
Peter Sagan štartoval z najmenej výhodnej 50. pozície, ale úvodný vyše polkilometrový úsek pri nájazde do terénu zvládol výborne. Veľmi rýchlo sa posunul do prvej desiatky a po polovici prvého zo siedmich 4,85 km dlhých okruhov už figuroval na treťom mieste za švajčiarskym favoritom Schurterom a Talianom Marcom Aureliom Fontanom.
Pri prejazde cieľom prvého kola už bol lídrom Čech Kulhavý a Sagan o čosi klesol. S odstupom 3 sekúnd bol siedmy, ale stále členom prvej skupiny. Ešte pred koncom prvého kola však slovenského reprezentanta postihol defekt na prednom kolese a prepadol sa až do polovice štartovného poľa. Na medzičase na 8,2 km (1 1/2 okruh) bol na 28. priečke s mankom 1:56 min na lídra Schurtera. Potom sa začala Saganova stíhacia jazda, ale jeho odstup od najlepších narastal.
V polovici tretieho kola (13. km) už bol na 22. pozícii s mankom 2:44 na Kulhavého. Lenže to bolo maximum, na začiatku druhej polovice pretekov sa začal jediný Slovák v pretekoch cross country výraznejšie prepadať dozadu. Po prejazde 4. kolom klesol na 41. priečku vyše 8 minút za Kulhavým. Vpredu sa o víťazovi rozhodlo v šiestom okruhu, keď sa Schurter vzdialil Kulhavému a neohrozene pedáloval smerom k olympijskému zlatu. Pred šiestym okruhom bol Sagan na 37. pozícii a v cieli ho napokon neklasifikovali, lebo ho súperi dostihli o celý jeden okruh.
Neskôr pre slovenské médiá Sagan povedal: "S defektom sa nedá jazdiť veľmi dobre. Keď som si vymenil koleso, tak som ešte dúfal, že je možnosť na návrat do elitnej desiatky. Šiel som dopredu a opäť som pichol koleso. Čo bolo najhoršie, tak zase až po depe. Dlhšiu časť kola som musel ísť s defektom a tam bol technickejší zjazd. Navyše som si podvrtol členok a dúfam, že to bude v pohode. Snáď to bude len natiahnutý väz. Potom som sa snažil bojovať, no pri takej veľkej strate najmä v zjazdoch to dopadlo takto. Dúfal som, že ešte pôjdem posledné kolo, ale už nás stopli, že nás doň nepúšťajú. Taký je šport, raz to vyjde dobre a raz nie. Štart som mal dobrý, ale výsledok nič extra. Prvý defekt presne viem, kde som to ´pichol´. Ten druhý som ani nevedel, kde sa mi to stalo...".