Washington priznal, že peniaze pre Irán súviseli s americkými väzňami
Štyristo miliónov dolárov, stanovených na základe súdneho vyrovnania medzi Spojenými štátmi a Iránom, Washington uvoľnil až po tom, ako Teherán prepustil piatich amerických občanov z väzenia a nechal ich nastúpiť na palubu lietadla do vlasti. Oznámil to hovorca amerického rezortu diplomacie John Kirby.
Peniaze ako poistka
"Splátka 400 miliónov neodišla pokiaľ neprepustili väzňov," povedal Kirby. "Využili sme to, aby sme mali maximálny možný tlak, že našich ľudí dostaneme bezpečne preč."
Reuters v komentári uviedol, že rezort americkej diplomacie tak prvýkrát verejne pripustil, že túto splátku využil ako poistku, pomocou ktorej tlačil na prepustenie väzňov z Iránu. Washington pôvodne spojitosť medzi splátkou a pre Irán a výmenou väzňov popieral.
Irán 17. januára prepustil celkovo piatich Američanov v súlade s dohodou o výmene väzňov s Washingtonom. Zásielku 400 miliónov dolárov v hotovosti odoslali zo Spojených štátov letecky do Iránu ešte v ten istý deň. Biely dom v tom čase ohlásil, že uvoľní 400 miliónov dolárov zmrazených od roku 1981.
Jadrová dohoda
Peniaze predstavovali prvú splátku vyrovnania v hodnote celkovo 1,7 miliardy dolárov súvisiaceho so zrušeným kontraktom na dodávku zbraní podpísaným krátko pred pádom režimu Mohammada Rezá Šáha Pahlavího v roku 1979. Irán žiadal o finančné vyrovnanie pred medzinárodným súdom v Haagu.
Zásielka peňazí do Iránu sa časovo kryla aj s formálnou implementáciou jadrovej dohody medzi Teheránom, Washingtonom a ďalšími mocnosťami, ktorú dosiahli vlani.