Zomrel kontroverzný historik Ernst Nolte, ktorý poburoval štúdiami
Prominentný a kontroverzný nemecký historik Ernst Nolte, ktorý sa zaoberal najmä tematikou totalitných režimov 20. storočia, zomrel vo veku 93 rokov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na jeho rodinu.
Spor historikov
Nolte vyvolal v polovici 80. rokov medzi historikmi rozruch, keď napísal, že nástup Hitlera a jeho nacistickej strany v 30. rokoch bol reakciou na "existenčnú hrozbu" pociťovanú v Nemecku po revolúcii v Rusku.
Nolte, syn riaditeľa školy, predstavil svoje názory v eseji nazvanej Vergangenheit, die nicht vergehen will (Minulosť, ktorá nechce pominúť), zverejnenej 6. júna 1986 v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Naznačil v nej, že stalinské pracovné tábory a vraždy miliónov ľudí počas jeho vlády pomohli otvoriť cestu Hitlerovým plánom na genocídu.
Búrlivá diskusia, ktorá vypukla po zverejnení jeho štúdie, je známa ako Historikerstreit (Spor historikov). Historici z celého sveta sa zapojili do diskusie s Noltem a ďalšími konzervatívnymi historikmi, ktorí sa podľa kritikov pokúšali zmierniť význam zločinov spáchaných počas Tretej ríše, vrátane holokaustu.
Historian Ernst Nolte, known for controversial theories on the origin of Nazism, has died https://t.co/bgBJXUAaUP pic.twitter.com/QD2hdoxLrZ
— DW - Culture (@dw_culture) August 18, 2016
Získal ocenenia
Ernst Nolte sa narodil v roku 1923 do rímsko-katolíckej rodiny, dizertačnú prácu písal o Karlovi Marxovi. Bol autorom série kníh o fašizme a komunizme. V českom preklade vyšla v roku 1963 jeho kniha Der Faschismus in seiner Epoche (Fašismus ve své epoše), známa v angličtine pod názvom Tree Faces of Fascism, ktorá je základným študijným materiálom k danej téme.
V ostatnom čase sa Nolte zameriaval na oblasť označovanú ako islamský fašizmus. Nolte bol laureátom niekoľkých ocenení, vrátane Ceny Hannsa Martina Schleyera a Ceny Konrada Adenauera.