Wagnerovci chcú údajne pomôcť Hizballáhu. Podľa informácií USA mu plánujú dodať systém protivzdušnej obrany
Spojené štáty majú spravodajské informácie, podľa ktorých plánuje ruská žoldnierska Wagnerova skupina poskytnúť libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh systém protivzdušnej obrany. S odvolaním sa nemenovaných amerických predstaviteľov to uviedol americký denník The Wall Street Journal, informuje agentúra Reuters.
Nie je to potvrdené
Podľa WSJ plánujú wagnerovci Hizballáhu dodať systém Pancir-S1, ktorý na ochranu pred vzdušnými hrozbami kombinuje automatické kanóny a riadené strely zem - vzduch.
Nemenovaný predstaviteľ USA pre WSJ uviedol, že Washington ešte nepotvrdil zásielku tohto systému.
Američania však monitorujú rokovania Wagnerovej skupiny a Hizballáhu, ktorý podporuje Irán.
Protivzdušný systém by mal byť libanonským militantom dodaný cez Sýriu, kde Rusko od roku 2015 podporuje v občianskej vojne prezidenta Bašára Asada, uvádza WSJ.
Izraelská armáda tvrdí, že už celkom obkľúčila mesto Gaza. O prímerí ani chýru ani slychu
Reakcia Moskvy
Kremeľ poprel, že ruská žoldnierska Wagnerova skupina plánuje poskytnúť systém protivzdušnej obrany libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh. Informuje o tom agentúra Reuters.
„Už sme povedali, de facto, taká skupina (Wagnerova) neexistuje,“ reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
„Takéto úvahy sú založené na ničom a nemajú žiaden základ. Medzi armádami (ruskou a americkou) existujú núdzové komunikačné kanále a ak existujú z niečoho skutočné obavy, môžu ich (Američania) vždy tlmočiť našej armáde,“ uviedol Peskov.
Ruský prezident Vladimir Putin a Kremeľ tvrdia, že neexistuje nijaký legálny podklad pre existenciu Wagnerovej skupiny. Pôsobenie žoldnierskych skupín v Rusku zakazuje zákon.
Koncom septembra bol však Putin videný na stretnutí s jedným z popredných bývalých veliteľov wagnerovcov.
Blinken pricestoval do Izraela. Chce riešiť humanitárnu situáciu Palestínčanov v Pásme Gazy
Pozadie skupín
Wagnerova skupina prešla po júnovej vzbure svojho zakladateľa Jevgenija Prigožina, ktorý neskôr zahynul pri nehode lietadla, pod kontrolu Kremľa. Na žiadosti o vyjadrenie nereagovala.
Iránske revolučné gardy založili Hizballáh v roku 1982 počas libanonskej občianskej vojny, ktorá trvala medzi rokmi 1975 a 1990. Išlo o súčasť snáh Teheránu rozšíriť Iránsku revolúciu do sveta. Po invázii Izraela do Libanonu v roku 1982 bojoval Hizballáh proti izraelským silám.
Hizballáh a Izrael pokračujú v cezhraničných prestrelkách aj po nedávnom vypuknutí vojny medzi židovským štátom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré je spojencom libanonských militantov.