Plánuje Rusko jadrové skúšky? Putin podpísal zákon o odstúpení Moskvy od ratifikácie jadrovej zmluvy
Ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon o odstúpení Moskvy od ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), informovala dnes ruská štátna tlačová agentúra TASS s tým, že príslušná norma bola oficiálne zverejnená a zákon vstupuje do platnosti. Schválili ju už obe komory ruského parlamentu.
Rusko čaká na USA
Predseda Dumy - dolnej komory parlamentu - Vjačeslav Volodin predtým uviedol, že Rusko ruší ratifikáciu CTBT z dôvodu nezodpovedného prístupu USA ku globálnej bezpečnosti. USA zmluvu podpísali, ale neratifikovali.
Podľa agentúry Reuters Rusko napriek zrušeniu ratifikácie trvá na tom, že neobnoví skúšky jadrových zbraní, pokiaľ tak neurobí Washington. Údajne má tiež v úmysle zostať signatárom zmluvy a poskytovať údaje do príslušného globálneho monitorovacieho systému. Volodin však v jednej chvíli povedal, že Moskva by mohla od zmluvy úplne odstúpiť.
Obavy expertov
Niektorí experti na zbrojenie sa obávajú, že by mohlo dôjsť k testu, ktorý by potom Západ vnímal ako výrazné zvýšenie napätia v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.
Zmluva o úplnom zákaze jadrových skúšok zakazuje všetky typy skúšok jadrových zbraní a jej cieľom je tiež sťažiť ďalší vývoj týchto zbraní. Zmluvu doteraz podpísalo 187 krajín a ratifikovali ju aj parlamenty 178 krajín. Medzi signatármi a ratifikátormi sú aj Veľká Británia, Francúzsko a Rusko, ktoré však teraz svoju ratifikáciu stiahlo. Podľa agentúry AFP zmluvu podpísali, ale neratifikovali USA, Izrael, Čína, Irán a Egypt. India, Pakistan a KĽDR neratifikovali ani jednu z týchto krajín.
Rusko na cvičení simulovalo odvetný jadrový útok a odpálenie balistických a riadených rakiet. Cez videohovor na to dohliadal Putin
Zmluva zatiaľ nie je platná
CTBT preto ešte formálne nevstúpila do platnosti. Môže sa tak stať až po tom, ako ju podpíše a ratifikuje 44 krajín - jadrových zbrojných štátov alebo krajín s jadrovými elektrárňami a výskumnými reaktormi. Zmluva je napriek tomu významná, pretože vytvorila de facto pravidlo zakazujúce jadrové skúšky, napísala už skôr agentúra Reuters s tým, že od konca 90. rokov minulého storočia sa žiadna krajina neuchýlila k jadrovému výbuchu s výnimkou KĽDR, ktorá je za to sankcionovaná.
Zatiaľ čo Sovietsky zväz uskutočnil svoj posledný jadrový test v roku 1990 a USA o dva roky neskôr, postsovietske Rusko sa k jadrovému testu zatiaľ neuchýlilo. Do roku 1996, keď CTBT uzrela svetlo sveta, uskutočnili rôzne krajiny viac ako 2 000 jadrových skúšok, z toho USA viac ako 1 000 a ZSSR viac ako 700.