Môžu si Slováci vydýchnuť? Medvede sa ukladajú na zimný spánok

30.10.2023 14:43

Začiatok a koniec zimného spánku medveďa závisí od ekologických faktorov, klimatických podmienok, geografickej polohy, členitosti pohoria a od stavu jedinca. Uviedol to vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Jaroslav Slašťan.

medveď
Foto: Profimedia (ilu)

Na spánok sa ukladajú od novembra

„Zimný spánok medveďa hnedého je adaptácia sa organizmu na nedostatok potravy, ktorý je spôsobený snehovou pokrývkou a extrémnymi teplotnými podmienkami. Hlavným účelom hibernácie je redukovať množstvo energie v obdobiach, keď je málo dostupnej potravy a sú nepriaznivejšie klimatické podmienky na prežitie,“ priblížil Slašťan.

Pokračuje, že začiatok hibernácie, respektíve jej dĺžku ovplyvňuje dostatok potravy, vnútorná dispozícia organizmu a rôzne ďalšie faktory. Medveď si na niekoľkomesačný zimný spánok vytvára energetické rezervy.

„Jeho hlavným cieľom počas leta a jesene je nahromadiť si čo najviac podkožného tuku, ktorý pri niektorých jedincoch na niektorých miestach dosahuje hrúbku až osem centimetrov,“ povedal ochranár.

Zimu v spánku prežijú vďaka tuku

Medveď v priebehu hibernácie neprijíma žiadnu potravu, tvrdí Slašťan. Počas zimného spánku mu podľa neho klesne telesná teplota, zníži sa elektrická aktivita nervovej sústavy, utlmí sa dýchanie a srdcová frekvencia.

Poukazuje, že dôležitú úlohu zohráva hnedý tuk, ktorý sa ukladá najmä medzi lopatkami. Práve ten predstavuje rýchlo mobilizovateľnú zásobu energie, potrebnú na udržanie termoregulácie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok