Z divočiny do parlamentu? Hanlivé heslá, hymna a hrdina v pozadí. Boli sme na proteste za Huliaka

24.10.2023 00:00

Na križovatke slovenskej politiky a podnikateľského prostredia vystupujú zaujímaví bratia Huliakovci Rudolf a Daniel. Prinášame vám pohľad na protest za toho, ktorého chce budúca koalícia na ministerskom poste. Pred Prezidentský palác ho prišli podporiť stovky ľudí.

Protest v Bratislave za Rudolfa Huliaka.
Foto: Denis Dufala/Branislav Balogh/TASR/Martin Baumann

Na protest za Huliaka, ktorý sa konal 23. októbra od 17. hodiny, zvážali niektoré skupiny ľudí autobusmi aj z obcí, ktoré ležia v okolí Bratislavy. Huliak prišiel aj osobne, no podľa našich informácií nerečnil, radšej pozoroval dianie obďaleč.

Prečo nás to zaujíma?

Rudolf Huliak je kontroverzná postava slovenskej politickej scény najmä pre svoje vyjadrenia na adresu LGBTI+ ľudí aj v súvislosti so životným prostredím. Jeho osoba je extravagantná aj pre jeho blízky vzťah k spoločnosti Kronospan (pozn. red. o nej píšeme v článku nižšie).

Organizátormi podujatia boli aj expolitik Peter Marček, ktorý kandidoval za Sme Rodina, neskôr za vlastnú stranu Hlas ľudu (pozn. red. dnešná Republika). Pred dav ľudí vystúpil aj poslanec za SNS, bývalý policajný generál Ivan Ševčík.

Hromy divo bijú

Oficiálny začiatok protestu odštartovalo zborové spievanie slovenskej hymny. Vzduchom lietali heslá ako "americká prezidentka", "Harabin na hrad" aj "my chceme Huliaka". Atmosféra bola napätá.

Okolo kráčalo niekoľko ľudí, ktorí zbierali podpisy pre Štefana Harabina, aby sa mohol opäť uchádzať o post prezidenta v nasledujúcich voľbách. Na proteste sa ukázala aj proruská skupina Brat za brata.

Väčšina ľudí bola starších ročníkov a pred Prezidentským palácom postávalo len minimum mladých. Tých, ktorí predstúpili pred verejnosť a rečnili, bolo z väčšej diaľky ťažšie počuť. Na pódiu bolo zlé ozvučenie.

Transparenty a bannery

Medzi zvukmi píšťaliek a rapkáčov naliehali organizátori protestu, aby ľudia zachovali slušnosť a nedali sa nikým vyprovokovať. Harabin si pred palácom robil prezidentskú kampaň a šíril dezinformácie.

Organizátori protestu tiež vyzývali prítomné tradičné médiá, aby sa nebáli prísť dopredu, poznamenali, že sa im nič nestane, no kameramanov tímu ta3 bližšie k pódiu pustiť nechceli.

Množstvo transparentov, ktoré protestujúci držali, boli plné dezinformačných hesiel s konšpičným podtónom. Jeden zo starších, no čiastočne zamaskovaných mužov sa začal prechádzať s transparentom, na ktorom stálo: "Stop - vojne, nenažraným mimovládkam, sysľom, komárom, muchám, medveďom a klamárke." Klamárkou mal na mysli Zuzanu Čaputovú.

Skupina ľudí, ktorá stala tesne pri pódiu, držala veľký banner so slovenskou vlajkou, kde sa písalo: "Slovak nieje poskokom, ani v EU otrokom. Poďme sa zachrániť." Jedlotlivci tiež držali kartóny s menšími nápismi "Stop mimovládkam" alebo "Zlo ide z paláca, Huliaka si nedáme".

Biela, modrá, červená a holubica

Námestie sa začalo chvíľu po začiatku protestu zmietať v slovenských farbách. Na každom kroku niekto mával či už veľkou, alebo malou slovenskou zástavou, nechýbala ani vlajka s bielou holubicou a nápisom "mier".

Dá sa konštatovať, že protest bol vcelku nesúrodý a napriek tomu, že hlavnou témou bol protest proti rozhodnutiu prezidentky nevymenovať Huliaka za ministra životného prostredia, Harabin si pripravoval pôdu na kandidatúru na prezidenta a zbieral podpisy (pozn. red. ako kandidát na prezidenta potrebuje aspoň 15-tisíc platných podpisov od občanov, ktorí majú právo voliť do NR SR).

Od divočiny k parlamentu

V zložitej sieti slovenskej politiky sa objavuje zaujímavý príbeh, v jeho centre stojí meno, ktoré sa stalo synonymom zvedavosti aj kontroverzie: Rudolf Huliak. Jeho príbeh je však viac než len politický debut, je to cesta prepojená rodinnými väzbami a nezvyčajnými vášňami.

Rodinný príbuzný Rudolfa Huliaka je Daniel Huliak. Obaja pôsobia v Poľovníckom spolku Očová. Rudolf Huliak je v tejto organizácii podľa registru poľovnícky hospodár. Jeho brat je predsedom organizácie.

Rodinné väzby a vášeň pre poľovačku

V pestrom svete slovenskej politiky, kde rodinné väzby často tvoria zložité siete, nachádzame Huliaka. Jeho príbeh nie je len o politickom vstupe, ale aj o rodinných väzbách a zdieľanej vášni.

Huliak získal v roku 2019 povolenie na odstrel medveďa od Štátnej ochrany prírody SR.

V zmluve sa písalo aj toto: "Prípadný odchyt tohto jedinca a jeho umiestnenie do odchovného zariadenia Národnej zoologickej záhrady Bojnice je po konzultácii dňa 22.7.2019, s pracovníkom tohto zariadenia v súčasnosti nemožný a preto je takéto vyradenie z populácie jediný možný spôsob riešenia."

Rovnako sa v zmluve písalo, že problémový medveď nie je schopný adaptovať sa v umelo vytvorených podmienkach, a tak ho nemohli poslať do žiadnej ZOO na území Slovenska.

Huliak sa na adresu medveďov hnedých vyjadroval, že sú to biologické zbrane na likvidáciu vidieka. Ochranárom prírody mal tiež v minulosti vulgárne nadávať a bol tvorcom homofóbnych vyjadrení.

Do boja za nevymenovanie Huliaka za ministra životného prostredia sa pustili aj mimovládne organizácie. Okrem zdieľania videí s jeho nepravdivými vyjadreniami to urobili aj formou petícií.

Poľovnícke dedičstvo rodu Huliakovcov

Rodina Huliakovcov má svoje miesto v histórii slovenskej poľovačky a v jej srdci stoja Rudolf a Daniel Huliak.

Huliak je od posledných komunálnych volieb starostom Očovej, zvolený bol platnými hlasmi, ktorých bolo 510. Už vtedy mal podporu SNS, no ešte v roku 2020 sa do parlamentného kresla snažil prekrúžkovať na kandidátke ĽSNS.

ocova revir.png Foto: Reprofoto: gis.nlcsk.org Revír v Očovej, ktorý užívajú Huliakovci.

Revír označený ako PR č. 7 Očová má rozlohu 3 366 hektárov. Má rozlohu asi takú ako zhruba 4 700 futbalových ihrísk.

Kde sa politika spája s prosperitou

Rudolfov politický príbeh vyvoláva otázky. Existujú aj zaujímavé rodinné väzby, ktoré vytvárajú scénu. Mimo politického areálu sa otvára iná kapitola - kapitola prosperity a spolupráce.

Od lesov do rady Kronospanu

V súčasnosti sa Daniel Huliak od roku 2017 venuje vedeniu spoločnosti Kronospan, ktorá sa zaoberá výrobou produktov z dreva. Spoločnosť zaznamenala za posledných päť rokov miliónové zisky.

V pozadí pôsobí labyrint podnikateľov pochádzajúcich z Lichtenštajnska, Cypru, Bulharska, Nemecka a Rakúska. Viac ako 99 percent spoločnosti, ktorú vlastí Kronospan, ovláda nadácia Betuva Stiftung z Lichtenštajnska.

Rudolf Huliak by poprípadnom zasadnutí do kresla ministra životného prostredia mohol zasiahnúť do reformy zonácie národných parkov, ktorá by potenciálne mohla ohroziť zisky spoločnosti Kronospan (pozn. red. jeho brat sedí vo vedúcom kresle spoločnosti), ktorá obchoduje s drevom.

Kde lesy prinášajú plody

Drevo je cenným zdrojom a táto spoločnosť našla spôsob, ako ho premeniť na prosperitu. No nie iba týmto spôsobom.

Kronospan začal v rovnakom období získavať štátne zákazky. Najväčší objem (pozn. red. 450-tisíc eur) získal od Ministerstva hospodárstva SR, kde bola predmetom zmluvy výstavba zariadení na výrobu obnoviteľných zdrojov energie.

Akú pôsobnosť by mal v rukách Rudolf Huliak, ak by sa stal ministrom?

•Ochranu prírody v krajine,

•ochranu ovzdušia, klimatického systému Zeme a ozónovej vrstvy,

•obchodovanie s emisnými kvótami ekologických aspektov územného plánovania,

•odpadové hospodárstvo,

•zabezpečovanie jednotného informačného systému o životnom prostredí a plošného monitoringu,

•ochranu a reguláciu obchodu s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín,

•prevenciu a kontrolu znečisťovania životného prostredia,

•prevenciu závažných priemyselných havárií,

•zabezpečovanie environmentálnej výchovy, vzdelávania a propagácie,

•riadenie, koordináciu, zabezpečenie prípravy realizácie a kontroly realizácie environmentálnych programov podporovaných zo štátneho rozpočtu, fondov EÚ a iných zdrojov a podpory zlepšenia environmentálnej infraštruktúry v rámci plnenia úloh súvisiacich s hlavnými cieľmi podpory regionálneho rozvoja.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok