Izrael rozdal ľuďom na severe Gazy letáky. Varoval ich, že môžu byť považovaní za komplicov Hamasu
Izrael obyvateľov Pásma Gazy prostredníctvom letákov varoval, že pokiaľ zostanú v jeho severnej časti, môžu byť považovaní za komplicov radikálneho palestínskeho hnutia Hamas. Informoval o tom server BBC News, ktorý pripomína, že Izrael podľa všetkého chystá v Gaze pozemnú ofenzívu.
Presun obyvateľov
Podľa palestínskych úradov zahynulo v Pásme Gazy počas noci na nedeľu pri izraelských úderoch najmenej 55 ľudí. Agentúra Reuters zase napísala, že Spojené štáty na Blízky východ pošlú ďalšie zbrane, v pohotovosti budú aj ďalší americkí vojaci.
Izrael, ktorý Gazu bombarduje v odvete za krvavý útok Hamasu zo 7. októbra, obyvateľov severnej časti tohto úzkeho pobrežného pásu opakovane vyzval, aby sa presunuli na juh. Doteraz tak podľa izraelskej armády urobilo približne 700-tisíc ľudí z odhadovaného počtu 1,1 milióna obyvateľov tejto časti Gazy.
Teraz Izrael svoje varovanie ešte zosilnil. Izraelská armáda už skôr uviedla, že sa vyprataním časti Gazy, v ktorej žije 2,3 milióna ľudí, snaží predísť civilným obetiam. Hovorca izraelskej armády v sobotu povedal, že sa jednotky aj naďalej pripravujú na ďalšiu fázu bojov, ktorá bude podľa serveru The Times of Israel spočívať v práve pozemnom útoku.
Intenzívnejšie útoky
Palestínske hnutie Hamas tvrdí, že izraelské údery na Pásmo Gazy sú v posledných hodinách intenzívnejšie, píše agentúra AFP. Podľa údajov úradov v Pásme Gazy, ktoré kontroluje toto hnutie, počas noci zomrelo kvôli izraelským úderom 55 ľudí a bolo zničených vyše 30 domov. V sobotu Hamas informoval o najmenej 29 mŕtvych pri nočných útokoch zo strany izraelskej armády.
Obe strany sa pripravujú na ďalšiu fázu bojov. Krajiny unesených občanov tlačia na Izrael, aby pozemnú inváziu odložil
Server The Times of Israel tiež s odkazom na diplomatický zdroj informoval o tom, že americká vláda aj vlády niektorých európskych krajín, ktorých občania boli Hamasom unesení, tlačí na Izrael, aby kvôli rukojemníkom, ktorých ozbrojenci v pásme držia, pozemnú inváziu do Gazy odložil. V sobotu večer sa pýtali na postoj aj amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý povedal len, že s Izraelčanmi hovoria.
Dodávky pomoci sú nutné
Spojené štáty podľa Reuters k situácii v regióne chcú predložiť svoj návrh rezolúcie Bezpečnostnej rade OSN, ktorý konštatuje, že Izrael má právo na sebaobranu a požaduje, aby Irán prestal vyvážať zbrane "militantným a teroristickým skupinám, ktoré ohrozujú mier a bezpečnosť v regióne". Návrh tiež požaduje "nepretržité, dostatočné a neobmedzené" dodávky pomoci do Gazy.
Pentagón v noci na nedeľu informoval o tom, že na Blízky východ vyšle ďalšie systémy protileteckej obrany THAAD a Patriot. Koľko vojakov je v pohotovosti a pripravených na prípadný presun do regiónu, neuviedol. Spojené štáty do východného Stredomoria už vyslali aj dve lietadlové lode.