Prezidentské voľby sa blížia. Viaceré strany zatiaľ mlčia, čakajú na finálny zoznam

21.10.2023 14:37

Najneskorší termín prvého kola prezidentských volieb je 13. apríl 2024. Ide o posledný deň, keď sa musí podľa zákonných lehôt konať prvé kolo volieb. Uviedli to z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR. Zákon neustanovuje, kedy najskôr sa môžu voľby konať. "Závisí to od politického rozhodnutia," pripomenul rezort vnútra.

Prezidentský palác
Foto: ta3/Denis Dufala

Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024. Prvé kolo volieb sa musí podľa Ústavy SR konať najneskôr 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúceho prezidenta. Termín prezidentských volieb vyhlasuje predseda Národnej rady SR.

"Ak by sa teda prvé kolo volieb prezidenta malo konať 13. apríla 2024, predseda NR SR by ich mal vyhlásiť najneskôr 18. februára 2024, čo však pripadá na nedeľu. Pochopiteľne ich môže vyhlásiť skôr," priblížilo ministerstvo vnútra.

Čaputová druhý raz nekandiduje

Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Ústava SR hovorí, že kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície s 15 000 podpismi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb.

Zámer kandidovať ohlásili už diplomati a exministri zahraničných vecí Ivan Korčok a Ján Kubiš. Zbierajú podpisy na občiansku prezidentskú kandidatúru. Čaputová už avizovala, že o funkciu sa nebude opätovne uchádzať.

Ako zareagujú strany?

Viaceré politické strany sa zatiaľ nevyjadrili, či postavia vlastného nominanta na prezidenta alebo podporia niektorého z kandidátov, ktorí sú už známi. Chcú si počkať na finálny zoznam. Mimoparlamentné hnutie Sme rodina opakovane deklaruje, že nebude mať vlastného kandidáta. Naopak, mimoparlamentná Aliancia hovorí, že predstaví svojho kandidáta.

Koaličný Hlas-SD tvrdí, že téma prezidentských volieb pre nich stále nie je aktuálna. "Ešte nie sú utrasené procesy ani z parlamentných volieb," povedala hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini v tomto týždni vylúčil, že by súčasťou dohody so Smerom-SD a SNS bola jeho kandidatúra na prezidenta. Rozhodnutie o prezidentskom kandidátovi za Hlas podľa neho zatiaľ nepadlo.

Progresívne Slovensko víta, že diplomati Ivan Korčok a Ján Kubiš sa rozhodli ísť občianskou cestou a zbierajú podpisy pod prezidentskú kandidatúru. "O tom, či niektorého z kandidátov podporíme alebo nominujeme vlastného, bude v prvom rade rozhodovať naše predsedníctvo, ktoré tak urobí v najbližšom čase," uviedla Tereza Mikáčová z komunikačného oddelenia hnutia.

Hnutie OĽANO a priatelia odkázalo, že všetkými personálnymi otázkami sa bude v blízkom čase zaoberať snem hnutia. KDH rokuje o prezidentských kandidátoch a uvažuje aj o postavení vlastného kandidáta. "Rokovania nie sú ukončené, o výsledkoch, prípadných spoluprácach i personálnych otázkach bude KDH včas informovať," skonštatovala hovorkyňa Lenka Halamová.

Mimoparlamentné hnutie Republika tvrdí, že akékoľvek úvahy o ďalších voľbách sú zatiaľ predčasné vzhľadom na kreovanie novej vlády a jej program. Podľa toho sa následne zariadi aj Republika.      

V budúcoročných prezidentských voľbách strana Aliancia postaví svojho vlastného kandidáta. "Momentálne prebiehajú rokovania. O výsledkoch týchto rokovaní budeme včas informovať aj verejnosť," uviedla Évi Pálinkás z Aliancie. Naopak, Sme rodina nebude mať svojho kandidáta. "O tom, koho podporíme, sa rozhodneme, až keď budú jasní všetci kandidáti," odkázali z tlačového oddelenia.

Mimoparlamentná strana Demokrati považuje Korčoka za silného demokratického kandidáta s pevným zahranično-politickým ukotvením. "Každopádne, počkáme si na finálny zoznam uchádzačov a následne zaujmeme jasné stanovisko, ktoré verejne oznámime," uviedla Martina Kakaščíková z Demokratov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok