Humanitárna situácia v Pásme Gazy sa prudko zhoršuje. Cez Rafah začala prúdiť humanitárna pomoc

21.10.2023 08:29 , Aktualizované: 21.10.2023 10:45

Humanitárna situácia v Pásme Gazy sa prudko zhoršuje. Kamióny s humanitárnou pomocou, ktoré niekoľko dní čakali na Sinajskom polostrove, začali prechádzať cez hraničný priechod Rafah z Egypta do Pásma Gazy. Informovali o tom tlačové agentúry s odkazom na zábery egyptskej štátnej televízie.

V palestínskom pásme Gazy, ktoré Izrael od 7. októbra masívne ostreľuje v odvete za útok hnutia Hamas, sa zhoršuje humanitárna kríza, a miestni obyvatelia podľa humanitárnych organizácií dodávky pomoci nutne potrebujú.

Nie je však jasné, ako dlho zostane priechod otvorený. Izrael súhlasil s tým, že v sobotu do Gazy vpustí 20 nákladných vozidiel. Stovky držiteľov zahraničných pasov tam tiež stále čakajú, kým im bude umožnený odchod do Egypta.

Lieky aj potraviny

"Konvoj s humanitárnou pomocou, ktorý má dnes vstúpiť do krajiny, má 20 nákladných áut. Vezú lieky, zdravotnícky materiál a obmedzené množstvo potravín (konzerv)," uviedla súbežne s tým mediálna kancelária Hamásu, píše Reuters.

Očakávané kamióny s pomocou ale "nezmenia katastrofálny zdravotný stav v Gaze", dodala kancelária.

Konvoj je "kvapkou v mori" v množstve pomoci, ktorá je v Pásme Gazy potrebná, povedala BBC Juliette Toumaová, ktorá pracuje pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Civilisti v Gaze podľa nej potrebujú "nepretržitý prístup k humanitárnej pomoci vrátane paliva pre vodné čerpadlá," dodala.

Izrael odmietol povoliť dovoz pohonných hmôt, ktoré sú však nevyhnutné, pretože na niektorých miestach úplne došla voda. Aj nemocnice, ktoré ošetrujú obrovské množstvo zranených ľudí, potrebujú palivo do generátorov.

Zdolali obrovské brány

Od rána boli na egyptskej strane priechodu pripravované nákladné vozidlá a na mieste bol nachystaný pohraničný personál. Egyptská štátna televízia potom ukázala niekoľko nákladných automobilov prechádzajúcich obrovskými bránami hraničného priechodu.

Na egyptskej strane hranice sa posledné dva týždne hromadia tony pomoci a čakajú, kým sa dostanú k viac ako dvoma miliónom obyvateľov Pásma Gazy, ktorí sú odrezaní od dodávok potravín, vody, elektriny i palív.

Štátnici aj medzinárodné organizácie v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou v Pásme Gazy varovali pred humanitárnou katastrofou a naliehali na Egypt, aby umožnil prevoz pomoci na palestínske územie.

Palestínski ozbrojenci z Pásma Gazy vykonali 7. októbra prekvapivý útok na Izrael, pri ktorom zahynulo vyše 1400 ľudí, a zhruba dve stovky ďalších boli unesené.

Izrael potom Hamasu sľúbil úplné zničenie a začal masívne bombardovanie Pásma Gazy, ktoré podľa miestnych úradov pripravilo o život viac ako 4100 ľudí a ďalších 13-tisíc zranilo. Na palestínske územie tiež uvalil totálnu blokádu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok