Irán sa môže vydať cestou KĽDR. Ak vyvinie jadrové zbrane, hrozí podobné zlyhanie ako v prípade krajiny Kim Čong-una

17.10.2023 19:44

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi v utorok vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby vynaložilo maximálne úsilie a zabránilo Iránu vyvinúť jadrové zbrane.

Obavy z raketového arzenálu Teheránu rastú. Irán predstavil svoju prvú hypersonickú strelu
Foto: TASR/AP (ilu)

V opačnom prípade podľa Grossiho pôjde o podobné zlyhanie ako v prípade Severnej Kórey. Píše v správe agentúra AFP.

"Musíme vynaložiť všetko úsilie... aby sme (Iránu) - krajine s kapacitami, ktoré by potenciálne mohli viesť k vývoju jadrových zbraní - zabránili v ich vývoji," povedal Grossi konferencii ministerstva zahraničných vecí USA o nešírení jadrových zbraní prostredníctvom vopred nahratej správy.

Na vzor KĽDR

V prípade, že sa to nepodarí, hrozí v Iráne podobný neúspech ako v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), ktorá - napriek diplomatickému úsiliu - v roku 2006 prvýkrát otestovala jadrové zariadenie, zdôraznil Grossi v prejave, s ktorým sa oboznámila agentúra AFP.

Neistota i nebezpečenstvo

O tri roky neskôr boli zo Severnej Kórey vyhostení inšpektori MAAE. Medzinárodná agentúra odvtedy situáciu v krajine monitoruje zvonku, a to aj prostredníctvom komerčných satelitných snímok. Zároveň sa podľa Grossiho na Kórejskom polostrove a v Ázii zvýšila "neistota i nebezpečenstvo".

"Preto je naše súčasné úsilie v Iráne také zásadné a... preto je pre nás nevyhnutná podpora medzinárodného spoločenstva a samozrejme Spojených štátov. MAAE je zrakom, sluchom a zastúpením medzinárodného spoločenstva v Iráne," poznamenal Grossi.

Odzbrojenie Iránu

V roku 2015 podpísalo šesť krajín - Čína, USA, Rusko, Británia, Francúzsko a Nemecko - s Iránom takzvanú iránsku jadrovú dohodu pod názvom Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), ktorá mala obmedziť Teherán vo vývoji jadrového programu výmenou za zmiernenie ekonomických sankcií uvalených voči nemu.

Spojené štáty za vlády exprezidenta Donalda Trumpa od JCPOA jednostranne odstúpili v roku 2018 a voči Iránu opätovne zaviedli sankcie. Medzinárodné spoločenstvo sa odvtedy snaží iránsku dohodu obnoviť.

Grossi v septembri vyjadril obavy nad tým, že svet stráca záujem o vyvodenie zodpovednosti voči Iránu v súvislosti s jeho napredovaním v jadrovom programe. Teherán vzápätí zrušil ôsmim inšpektorom MAAE akreditáciu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok