Nádej zhasla, jediný hraničný priechod s Egyptom neotvorili. Izrael a Hamas popreli správy o neútočení na juhu Gazy
Rafah, jediný hraničný priechod medzi Egyptom a pásmom Gazy, mal byť otvorený v pondelok o 09.00 h miestneho času (08.00 h SELČ). Na hraniciach sa hromadia masy ľudí. Píše o tom BBC.
Priechod neotvorili
Že Izrael súhlasil s neútočením na oblasť v čase, keď budú Gazu cez Rafah opúšťať cudzinci a do Gazy bude naopak prúdiť humanitárnu pomoc, oznámili pôvodne agentúre Reuters dvaja nemenovaní egyptskí zástupcovia oboznámení s rokovaním medzi Izraelom, Egyptom a Spojenými štátmi.
Prechod Rafah na juhu Gazy má pod kontrolou Egypt. O jeho plánovanom otvorení pre odchod cudzincov a humanitárnu pomoc od dnešných 8:00 SELČ do popoludňajších hodín písala americká stanica MSNBC. Napríklad Nórsko podľa denníka The Times of Israel (ToI) eviduje 170 občanov, ktorí sa snažia bombardované územie opustiť. Američanov je v enkláve podľa denníka The Wall Street Journal 500 až 600.
Egyptský minister zahraničia Samí Šukrí krátko po 11:30 SELČ vydal vyhlásenie, podľa ktorého otvorenie Rafahu doteraz neumožnil Izrael, píše Reuters. Napriek rozporuplným správam na sociálnych sieťach boli brány na dotyčnom priechode evidentne stále zatvorené aj okolo 12:00 SELČ.
Fotografie zverejnené na sieti X v pondelok ukazovali sanitné a nákladné vozidlá pripravené na vjazd do Gazy v momente, keď sa Rafáh otvorí, podľa denníka Haarec išlo o vybavenie poskytnuté Jordánskom, Svetovým potravinovým programom a ďalšími.
Egyptská strana je podľa Haarecu ochotná poskytnúť svoje letisko a ďalšiu infraštruktúru na prevoz pomoci do Gazy, požadovala však najskôr záruky od Izraela, že jeho zástupcom nebude hroziť ujma.
Izrael zatiaľ nespustil plánovanú pozemnú operáciu. Pásmu Gazy sa kráti čas, zásoby sa míňajú
Žiadne zľutovanie
Proti dohode o neútočení na juh Gazy v čase prevozu humanitárnej pomoci sa podľa ToI stavajú niektorí ministri strany Likud premiéra Netanjahua. Minister energetiky Jisrael Kac podľa serveru uviedol, že "Izrael sa zodpovedá rodinám zavraždených a unesených rukojemníkov (hnutím Hamas), nie vrahom Hamasu a tým, ktorí hnutie podporili".
Minister kultúry Miki Zohar podľa ToI vyhlásil, že "tí, ktorí masakrujú deti, znásilňujú ženy a unášajú batoľatá, si nezaslúžia zľutovanie".
Izrael vykonáva v Gaze odvetné útoky za krutosti, ktorých sa Hamas dopustil 7. októbra na stovkách izraelských civilistov i vojakov. Izraelské bombardovanie a blokáda Gazy naopak tvrdo dopadá na palestínskych civilistov.
Koľko Palestínčanov v izolovanej enkláve podporuje hnutie Hamas, nie je jasné; islamistická skupina v regióne vyhrala voľby v roku 2006, o rok neskôr sa však po krátkej občianskej vojne chopila absolútnej vlády.