Nobelova cena putuje trojici vedcov z USA a Ruska. Zaslúžili si ju za výskum kvantových bodiek
Nobelovu cenu za chémiu za rok 2023 udelili v stredu americkým chemikom Moungimu Bawendimu a Louisovi Brusovi a rusko-americkému vedcovi Alexejovi Ekimovi za objav a syntézu kvantových bodiek (quantum dots). Oznámila švédská Kráľovská akadémia vied.
Kvantové bodky sú drobné častice z polovodičového materiálu. Sú široko používané pre svoje vlastnosti súvisiace s absorbovaním a uvoľňovaním svetla, čo umožňuje vznik veľmi jasných farieb. Kvantové bodky sa preto používajú napríklad v LED displejoch, ale aj pri lekárskych zákrokoch na navádzanie chirurgov pri odstraňovaní nádorového tkaniva, uvádzajú agentúry DPA a AP.
"Tieto drobné častice majú jedinečné vlastnosti a svoje svetlo teraz vyžarujú z televíznych obrazoviek a LED lámp. Katalyzujú chemické reakcie a ich svetlo môže chirurgom osvetliť nádorové tkanivo," uviedla akadémia.
Mená unikli predčasne
Moungi Bawendi je americký chemik francúzsko-tuniského pôvodu, ktorý pôsobí na Massachusettskej technickej univerzite. Louis Brus je emeritným profesorom na Kolumbijskej univerzite a Ekimov pracuje v spoločnosti Nanocrystals Technology Inc.
Svetové médiá v stredu upozornili na to, že mená laureátov Nobelovej ceny za chémiu unikli predčasne. Švédska akadémia totiž v stredu niekoľko hodín pred oficiálnym oznámením poslala švédskym médiám e-mail s tlačovým vyhlásením, v ktorom uviedla mená laureátov.
Podľa predsedu Nobelovej komisie pre chémiu Johana Aqvista však išlo o chybu švédskej Kráľovskej akadémie vied, pretože o laureátoch nebolo v danom čase ešte rozhodnuté, píše agentúra Reuters. Nositeľov totiž oznamujú len niekoľko minút po stretnutí komisie, ktorá o nich rozhodne.
Nobelova cena
Minulý rok získali Nobelovu cenu za chémiu americkí chemici Carolyn Bertozziová a Karl Barry Sharpless a dánsky chemik Morten Meldal za výskum v oblasti spájania molekúl a bioortogonálnej chémie.
Odovzdávanie tohtoročných Nobelových cien sa začalo v pondelok v kategórii za fyziológiu a medicínu. V utorok boli oznámení laureáti Nobelovej ceny za fyziku.
Vo štvrtok udelia Nobelovu cenu za literatúru a nositeľa Nobelovej ceny mieru oznámia v piatok. Túto cenu ako jedinú odovzdávajú v nórskej metropole Oslo, nie v Štokholme.
Nobelova cena nesie meno švédskeho vedca a podnikateľa Alfreda Nobela (1833-96). Laureáti si ceny slávnostne prevezmú 10. decembra, v deň výročia Nobelovej smrti. Okrem pamätnej medaily a diplomu získajú aj finančnú odmenu 11 miliónov švédskych korún (viac než 923 800 eur) z výnosu Nobelovho majetku.