Zadržali bývalých prezidentov Náhorného Karabachu. Urobili tak azerbajdžanské orgány
Azerbajdžanské orgány zadržali štyroch bývalých lídrov Náhorného Karabachu a previezli ich do Baku. Informuje o tom agentúra Reuters, odvolávajúca sa na azerbajdžanskú štátnu tlačovú agentúru APA.
Ďalší sú v bezpečí
Príslušníkmi azerbajdžanskej služby štátnej bezpečnosti boli zadržaní traja bývalí prezidenti samozvanej republiky Náhorný Karabach: Arkadij Gukasjan, Bako Saakjan a Arajik Haruťunjan, ako aj bývalý predseda parlamentu David Išchanjan.
Po zadržaní ich previezli do Baku, kde sa podrobia vypočúvaniu v súvislosti s podozreniami, ktoré boli v Azerbajdžane voči nim vznesené.
Naopak, iným trom bývalým vodcom karabašských Arménov sa podarilo v utorok dostať na územie Arménska bezpečne a bez problémov.
Ide o bývalého štátneho ministra Artura Aruťunjana, exministra vnútra Karena Sarkisjana a bývalého šéfa karabašskej bezpečnostnej služby Ararata Melkunjana. S odvolaním sa na vyjadrenie jedného z trojice lídrov o tom informovala arménska štátna tlačová agentúra Armenpress.
Minulý týždeň bol pri pokuse dostať sa z Karabachu do Arménska zadržaný aj karabašský expremiér Ruben Vardanjan. V rukách azerbajdžanských orgánov je aj bývalý veliteľ separatistickej armády v Náhornom Karabachu Levon Mnacakanjan a exminister zahraničných vecí David Babajan.
Náhorný Karabach pomaly ale isto prestáva existovať. Oblasť už opustilo vyše stotisíc obyvateľov
Pozadie konfliktu
Karabach je medzinárodne vnímaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale od 90. rokov - po rozpade Sovietskeho zväzu - bol riadený ako separatistický etnicky arménsky štát.
Azerbajdžan prevzal kontrolu nad Karabachom 20. septembra - po bleskovej vojenskej operácii, pričom avizoval, že bude stíhať „zločinecké“ separatistické vedenie.
V reakcii na to a v obave o svoju bezpečnosť následne do Arménska ušla drvivá väčšina arménskych obyvateľov Karabachu.