Americký denník na titulke hodnotí Ficovo víťazstvo. Varuje, že Slovensko sa zrejme pridá k sympatizantom Putina
Víťaz parlamentných volieb Smer sa zaviazal, že na susednú Ukrajinu "nepošle ani jeden náboj", čo je znakom slabnúcej európskej podpory pre obeť ruskej agresie - Ukrajinu. Informuje o tom web novín The New York Times. Ten zverejnil článok o voľbách na Slovensku priamo na titulke.
Prikloní sa Fico k pragmatizmu?
Víťazstvo Roberta Fica v parlamentných voľbách, ktorý v kampani zastával proruský postoj, je ďalším znakom klesajúcej podpory pre Ukrajinu na Západe, keďže vojna sa vlečie a frontová línia zostáva zväčša nehybná, píše The New York Times.
Slovensko je malá krajina s historickými sympatiami k Rusku a povaha koaličnej vlády, ktorú sa bude Fico snažiť vytvoriť, je nejasná. Možno sa prikloní skôr k pragmatizmu, ako to od svojho minuloročného zvolenia robí talianska krajne pravicová premiérka Giorgia Meloniová. Napriek tomu je zmena na Slovensku výrazná: bolo prvou krajinou, ktorá dodala Ukrajine stíhačky, komentuje americký denník.
Prvý náznak únavy Západu?
Výsledky volieb prichádzajú v čase, keď sa v Spojených štátoch a Európskej únii vyostrila nespokojnosť s miliardami dolárov vojenskej pomoci, ktorú Západ poskytol Ukrajine za posledných 19 mesiacov.
V strednej Európe, ktorá bola kedysi jadrom ostrých protiruských nálad medzi ustráchanými frontovými štátmi, ktoré prežili desaťročia tvrdej komunistickej vlády ako neochotní členovia sovietskeho bloku, sa teraz na vojnu pozerá s väčšími nuansami, uvádza TNT.
Príkladom je víťazstvo Fica, ktorého strana Smer-SSD získala takmer 23 % hlasov na základe platformy, ktorá zahŕňala zastavenie všetkých dodávok zbraní na Ukrajinu a rovnakú vinu za vojnu pripísala Západu a Kyjevu.
Sociálny konzervativizmus, nacionalizmus, rétoriku namierenú proti LGBTI+ ľuďom a sľuby štedrých sociálnych dávok spojil do programu, ktorý sa ukázal ako účinný antiliberálny program, najmä v malých mestách a na vidieku.
Liberálny zázrak sa nekoná, píšu zahraničné médiá. Varovali pred možným príklonom Slovenska k Rusku
"Únavu z vojny je zatiaľ viac cítiť v strednej Európe ako v západnej Európe," povedal Jacques Rupnik, profesor na parížskej univerzite Sciences Po a odborník na náš región. "Slovensko ukazuje, že hrozba za jeho dverami nemusí nutne znamenať plnú podporu Ukrajiny," dodal.
Inšpiroval sa vraj Orbánom
Marcový prieskum verejnej mienky v strednej a východnej Európe, ktorý uskutočnila spoločnosť Globsec, ukázal, že 51 percent Slovákov považuje za "hlavného vinníka" vojny Západ alebo Ukrajinu. Fico, ktorý bol viac ako desať rokov premiérom až do roku 2018, tieto nálady využil.
Prevzal časť rétoriky maďarského proruského premiéra Viktora Orbána, ktorý sa v súvislosti s Ukrajinou vzoprel prevažujúcemu postoju Západu.
"Fico sa inšpiroval Orbánom, ale nemá také hlboké ideologické korene a je skôr pragmatikom," povedal Luděk Sekyra, český podnikateľ, ktorý predsedá Nadácii Sekyra, podporujúcej liberálne ciele.
"Dokázal šikovne využiť znepokojenie z obrovského prílevu ukrajinských utečencov, nespokojnosť malých krajín s Európskou úniou a sympatie k Rusku, ktoré v Českej republike neexistujú," uviedol.
Keďže Slovensko, Maďarsko a Srbsko prejavujú výrazné sympatie ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, v tejto časti Európy sa karta obrátila. Dokonca aj Poľsko, horlivý podporovateľ Ukrajiny, ktoré počas vojny prijalo viac ako 1,5 milióna utečencov z tejto krajiny, sa nedávno rozhodlo uzavrieť svoje hranice na dovoz ukrajinského obilia za nízke ceny, dodal web amerického denníka.