Putin ignoruje svojich generálov a sám riadi vojnu, myslia si analytici. Tvrdia, že neverí svojmu okoliu
Americkí analytici v správe uviedli, že Putin do veľkej miery ignoruje odborné znalosti svojich vojenských poradcov. Namiesto toho robí väčšinu kľúčových rozhodnutí sám, tvrdia. Informuje o tom web Business Insider.
Rozhoduje sám
Ruský prezident Vladimir Putin robí kľúčové rozhodnutia o vojne na Ukrajine do veľkej miery sám, bez poznámok a vedomostí svojich generálov, uviedli analytici v správe americkej spoločnosti RAND Corporation. V správe sa tiež uvádza, že Putin je opatrnejší, než sa očakávalo, píše portál Business Insider.
"Putin robí kľúčové rozhodnutia zväčša sám bez výrazného vplyvu ruského generálneho štábu," píše sa v správe. RAND uviedla, že je to jednoducho preto, že Putin nedôveruje ľuďom vo svojom okolí, a tak "málo využíva ekonomické alebo vojenské odborné znalosti", ktoré má k dispozícii.
Taja pred ním pravdu?
Západní analytici už skôr uviedli, že ruskí vojenskí predstavitelia vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua pravdepodobne zatajujú pred Putinom zlé správy o vojne, pretože sa čoraz viac obávajú dôsledkov.
Dara Massicotová, vedúca politická výskumníčka v RAND Corporation, ktorá sa venuje Rusku, v júli v článku pre New York Times napísala, že v Kremli vládne "atmosféra paranoje a neistoty". Napísala, že Putin "rýchlo obviňuje zradcov" a "autocenzúra medzi najvyššími vojenskými predstaviteľmi bude pravdepodobne čoraz rozšírenejšia".
Rusko napriek vzbure Wagnerovcov naďalej na Ukrajine vsádza na žoldnierov, tvrdia britské tajné služby. Používa aj dobrovoľníkov
Aká bude budúcnosť Ruska?
"Ak budú ruské územné, personálne a materiálne straty naďalej narastať bez zlepšenia na bojisku, bude čeliť súboru nepríjemných možností vrátane rokovaní z pozície slabosti, rozsiahlejšej a potenciálne destabilizujúcej mobilizácie alebo drakonickejších pokusov o zabezpečenie vnútornej kontroly," uvádza sa v správe. Putin sa už v minulosti viackrát vyhrážal, ale zatiaľ ešte žiadnu zo svojich vyhrážok nesplnil.
Počas prejavu v júli uviedol, že existuje "vážne nebezpečenstvo", že NATO bude ďalej zatiahnuté do vojny na Ukrajine, ak členovia Aliancie budú pokračovať v dodávkach zbraní - hoci od septembra Západ nepostihli žiadne nové následky.
Jadrové zbrane majú byť garanciou
Putin tiež spomenul veľký počet ruských jadrových zbraní a povedal, že "zaručia" jeho bezpečnosť, uviedla CNN.
Hoci Putin a ďalší ruskí predstavitelia opakovane gestikulovali smerom k svojmu jadrovému arzenálu, západní predstavitelia nezaznamenali žiadne známky toho, že by sa Rusko vážne pripravovalo na jeho použitie.