Karabach opustilo už takmer dvadsaťtisíc ľudí. Azerbajdžan medzi nimi hľadá vojnových zločincov
Z regiónu Náhorný Karabach, ktorý minulý týždeň obsadil Azerbajdžan, odišlo do Arménska už 19 000 ľudí. Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS to dnes popoludní povedal podpredseda vlády Tigran Chačatrjan. Úrady poskytujú núdzové ubytovanie pre ľudí, ktorí po príchode nemajú kde bývať. Podľa agentúry AFP Azerbajdžan hľadá medzi utečencami ľudí, o ktorých sa domnieva, že sa mohli dopustiť vojnových zločinov. Predstaviteľ americkej vládnej agentúry označil situáciu utečencov za hroznú.
Exodus Arménov
Exodus tisícov etnických Arménov sa začal po tom, ako sa minulý týždeň arménske separatistické sily v Karabachu vzdali azerbajdžanským jednotkám. Pred začiatkom súčasných udalostí žilo v oblasti približne 120 000 etnických Arménov. Ich vedenie tvrdí, že ľudia sa teraz obávajú prenasledovania a etnických čistiek a nechcú žiť pod azerbajdžanskou vládou.
Ešte dnes ráno arménske úrady informovali, že hranicu z Náhorného Karabachu prekročilo 13 500 utečencov. Približne do 16:00 miestneho času (14:00 SELČ) sa počet utečencov zvýšil o ďalších 5 500.
Vojnový zločinci?
Zdroj z prostredia azerbajdžanskej vlády pre agentúru AFP uviedol, že bezpečnostné zložky pátrajú medzi arménskymi utečencami po možných vojnových zločincoch. Uviedol, že Baku má v úmysle udeliť amnestiu arménskym bojovníkom, ktorí zložili zbrane.
"Ale tí, ktorí spáchali vojnové zločiny počas karabašských vojen, nám musia byť vydaní," povedal zdroj a dodal, že aj preto sú muži v brannom veku pred odchodom z oblasti natáčaní na kameru na poslednom kontrolnom stanovišti.
Humanitárna pomoc
Šéfka americkej vládnej humanitárnej agentúry USAID Samantha Powerová dnes podľa agentúry Reuters uviedla, že Spojené štáty počas návštevy Arménska poskytnú humanitárnu pomoc vo výške 11,5 milióna dolárov. Povedala, že je "absolútne nevyhnutné", aby bol nezávislým pozorovateľom a humanitárnym organizáciám umožnený prístup k obyvateľom Náhorného Karabachu. Situáciu v regióne označila za hroznú. Povedala, že USA budú naďalej stáť na strane Arménska.
Európska únia sa dnes tiež zaviazala zvýšiť humanitárny fond pre obyvateľov Náhorného Karabachu na päť miliónov eur. Vo vyhlásení uviedla, že v regióne je nedostatok potravín a elektriny. Pomoc sa bude distribuovať prostredníctvom Červeného kríža.
Vysoký komisár OSN pre utečencov (UNHCR) v utorok podľa agentúr vyjadril znepokojenie nad rastúcim počtom utečencov z Náhorného Karabachu. Zároveň vyzval všetky strany konfliktu, aby chránili civilistov a poskytli im bezpečné koridory.
Náhorný Karabach je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, ale s podporou Jerevanu ho a priľahlé územie obsadili arménski separatisti v krvavej vojne, ktorá sa skončila v roku 1994. Počas šesťtýždňových bojov s Arménskom v roku 2020 Azerbajdžan znovu získal okresy hraničiace s regiónom a časť Karabachu. Vojna sa skončila prímerím sprostredkovaným Ruskom, ktoré tam odvtedy má približne 2 000 vojakov ako mierové sily. Vojna v 90. rokoch bola poznačená najmä početnými masakrami civilistov.