Transparency International hodnotila kampane. Kto ju má najtransparentnejšiu?

25.9.2023 12:21

Progresívne Slovensko, SASKA a KDH majú najtransparentnejšiu kampaň. Naopak Smer ju má netransparentnú. Vyplýva to z hodnotenia Transparency International Slovensko.

OĽANO využilo nedostatok v zákone

Organizácia v kampani predpokladá prelomenie trojmiliónového limitu na výdavky pre jednu stranu. Podotkla, že OĽANO využilo nedostatok v zákone a do kampane nezarátalo 800 000 eur výdavok na nákup veteránov, ktoré využíva v kampani. Za problematické pri hnutí považuje tiež, že mimo transparentného účtu sa ocitla veľká časť bilbordovej kampane uhradená pred oficiálnym začiatkom kampane.

Najvyššie výdavky má Smer

Za netransparentnú označila aj kampaň Smeru-SD, ktorý má pred voľbami najvyššie výdavky, a to až 2,5 milióna eur. „Z nich už vyše štyroch pätín preliala z transparentného účtu cez veľké súhrnné platby do vlastnej agentúry. Verejnosť tak nedokáže skontrolovať hodnovernosť výdavkov v praxi ani to, či skryte neprekročí trojmiliónový prah na výdavky,“ upozornila.

Najdrahšie kampane

TIS skonštatovala, že týždeň pred voľbami presiahli výdavky strán na transparentných účtoch 19,5 milióna eur. S faktúrami za záver kampane a výdavkami z predkampane (spred 9. júna) odhaduje prekonanie dosiaľ najdrahšej kampane z roku 2020. Cez milión by mohlo tentoraz investovať 12 strán, cez dva milióny sedem z nich. Z analýzy takmer 9000 výdavkových transakcií na transparentných účtoch podľa TIS vyplýva, že po rozpočítaní nešpecifikovaných platieb minuli strany asi tretinu na outdoorovú reklamu, pätinu na propagačné materiály, asi šestinu na on-line propagáciu a menej ako desatinu na kampaňové podujatia.

Súkromné zdroje strán

Upozornila, že až polovica kampaňových výdavkov by mohla byť financovaná zo súkromných zdrojov a že na transparentných účtoch nevidno všetkých sponzorov strán, keďže 85 percent príjmov prišlo zo straníckych účtov. Poukázala i na „nehodnoverné financovanie kampane“ Republiky, ktoré je podľa TIS postavené na vysokých pôžičkách lídrov. Za nejasné považuje zdroje financovania takmer 200-tisícovej kampane Komunistickej strany Slovenska.

V čom je iný Hlas

„Hlas-SD sa zase blíži k 3,5-miliónovému limitu na dary a pôžičky počas volebného obdobia zavedeného v roku 2019, čo mu sťažuje súťaž s ďalšími veľkými zavedenými stranami,“ skonštatovala TIS s tým, že hrozí podhodnocovanie kampane, „ktoré zvyšuje fakt, že Hlas-SD ako jediný neprijíma v kampani dary cez transparentný účet“.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok