Štáty vyčerpáva podporovanie Kyjeva. Čo sa deje medzi Ukrajinou a Poľskom?
Medzi Ukrajinou a Poľskom nastalo nedorozumenie. Varšava pred dvoma dňami oznámila, že Kyjevu prestane dodávať zbrane. Slová premiéra Mateusza Morawieckeho. však podľa prezidenta Andrzeja Dudu boli zle interpretované. Vysvetľujeme napätie medzi Kyjevom a Varšavou.
Zlá interpretácia
Poľsko Ukrajine nebude dodávať nové zbrane, ktorými chce modernizovať svoju armádu, uviedol na pravú mieru Duda.
Poľsko tým pádom bude pokračovať vo svojej podpore Ukrajiny. V piatok o tom informoval poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau v rozhovore pre portál politico.eu.
Nezhody sa začali pre obilie
"Čím silnejšie je Poľsko, tým viac vie pomôcť Ukrajine," uviedol Rau. Poľsko je od začiatku ruskej invázie jedným z najvernejších spojencov Ukrajiny.
Vzťahy medzi oboma krajinami sa však vyostrili po predĺžení zákazu dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov do Poľska, Maďarska a na Slovensko. Ukrajina následne podala sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie.
"Budeme aj naďalej pomáhať Ukrajine, no musíme pomáhať aj našim farmárom... Chceli by sme, aby z vojny vzišiel silný ukrajinský štát s pulzujúcou ekonomikou a nehovoríme to do vetra. Potvrdzujeme to našim konaním," uviedol Rau.
Minister poukázal na to, že Poľsko nikdy nemalo byť hlavným prijímateľom ukrajinského obilia a pred vojnou putovala väčšina obilia z Ukrajiny do rozvojových krajín v Afrike a Ázii.
Špekulácie
Poľská vláda vo štvrtok tiež potvrdila, že Poľsko pokračuje v dodávkach zbraní Ukrajine v súlade so svojimi záväzkami. Reagovala tak na špekulácie o zastavení dodávok, ktoré vyvolali slová Morawieckeho.
Na otázku, či bude Poľsko aj naďalej podporovať Ukrajinu dodávkami zbraní a humanitárnou pomocou napriek sporu o dovoz obilia, Morawiecky odpovedal: "Už teraz neposielame zbrane Ukrajine, najmodernejšími zbraňami vybavujeme svoju armádu." Podľa dnešných objasnení tým myslel iba nové zbrane.
Koniec priateľstva? Poľsko zastavilo dodávky svojich zbraní Ukrajine, oznámil Morawiecki
Zle pochopené slová
Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok v televízii TVN24 povedal, že "slová premiéra boli pochopené najhoršie, ako sa dalo. Myslím si, že pán premiér chcel povedať, že nebudeme Ukrajine dodávať nové zbrane, ktoré v súčasnosti kupujeme, aby sme zmodernizovali poľskú armádu."
Nesprávnu interpretáciu premiérových slov spôsobil aj fakt, že správa, ktorú vydala poľská tlačová agentúra PAP, znela inak v poľskom a inak v anglickom jazyku.
Duda tvrdí, že Morawieckeho slová boli zle pochopené. Poľsko bude naďalej posielať Ukrajine zbrane
Reakcia Ukrajiny a Ruska
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týždeň susedské krajiny nahneval, keď na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku povedal, že Kyjev tvrdo pracuje na tom, aby sa pozemné cesty pre vývoz poľnohospodárskych produktov podarilo udržať, ale že "politické divadlo" okolo tejto veci iba pomáha Moskve.
V súvislosti oznámením Morawieckého hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v piatok povedal, že očakáva ďalšie prehĺbenie rozkolu medzi Poľskom a Ukrajinou. Poľsko tiež označil za "agresívnu" krajinu a problém pre Bielorusko, ktoré je spojencom Moskvy.
"Medzi Varšavou a Kyjevom sú určité trenice. Predpovedáme, že tieto trenice medzi Varšavou a Kyjevom sa zosilnia. Časom narastú aj trenice medzi Kyjevom a ďalší európskymi hlavnými mestami. Toto je nevyhnutné," povedal novinárom hovorca Kremľa.
Boj o hlasy
Pre poľskú vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) je rovnica podľa BBC jednoduchá – farmári tu nechcú konkurenciu ukrajinského obilia a PiS chce hlasy týchto farmárov vo voľbách budúci mesiac.
PiS má náskok v prieskumoch verejnej mienky, ale rozdiel je tesný a väčšina politických komentátorov si myslí, že je príliš malý.
PiS sa v boji o hlasy umiestnila ako najsilnejší obhajca poľských záujmov. Takže predefinovanie toho, ako pomáha Ukrajine, je len jednou z kariet, ktorú hrá popri iných populistických otázkach, ako je napríklad migrácia.
Ukrajina je témou volebných kampaní
“Nie je to o obilí, nie je to o zbraniach. Je to o názoroch medzi konzervatívnymi voličmi, čo je pre PiS dôležité, a tí sa musia týmto názormi a pocitmi riadiť,“ vysvetlil analytik Piotr Lukasiewicz z firmy Polityka Insight.
“Ich kampaň je postavená na myšlienke, že Ukrajina nie je dostatočne vďačná za poľskú podporu a že Ukrajinci v Poľsku dostávajú príliš veľa, pokiaľ ide o sociálne služby a financie,“ hovorí. Poľská zmena v politike, čo sa týka podpory Ukrajiny, však nie je jediná.
Krajiny sú už unavené z podpory Ukrajiny, píše BBC. Táto situácia vrhá tieň aj na predvolebné kampane od Slovenska až po Spojené štáty, čoho je sa Kyjev vážne obáva, keďže potrebuje trvalú a pevnú podporu Západu v boji s ruskými silami.