Prevratný objav. Vedci vyvíjajú liek, po ktorom vám narastú nové zuby
Japonský výskumný tím robí pokroky vo vývoji prelomového lieku, ktorý môže ľuďom umožniť rast nových zubov, pričom klinické skúšky sa začnú v júli 2024. Cieľom tímu je pripraviť ho na všeobecné použitie v roku 2030.
Na základe predchádzajúcich pokusov na zvieratách vyvolal liek rast zubov "tretej generácie" po mliečnych zuboch, a potom trvalých zubov u dospelých. O objave píše japonský denník Mainichi.
"Myšlienka rastu nových zubov je snom každého zubára. Pracoval som na tom už ako postgraduálny študent. Bol som presvedčený, že sa mi to podarí," povedal Katsu Takahashi, vedúci výskumník oddelenia stomatológie a ústnej chirurgie v Medical Research Institute Kitano Hospital v Osake.
Len jeden gén
Po ukončení štúdia zubného lekárstva pokračoval Takahashi v postgraduálnom štúdiu molekulárnej biológie na univerzite v Kjóte v roku 1991. Potom študoval v USA.
Približne v tom čase začali výskumy na celom svete určovať gény, ktoré po odstránení spôsobia, že geneticky modifikovaným myšiam narastie menej zubov. "Počet zubov sa menil mutáciou len jedného génu. Ak to urobíme cieľom nášho výskumu, mal by existovať spôsob, ako zmeniť počet zubov aj u ľudí," povedal o svojich vtedajších myšlienkach Takahashi.
Bolo to okolo roku 2005, keď sa po návrate do Japonska hlbšie zaoberal touto témou na univerzite v Kjóte. Vedci zistili, že myši bez určitého génu mali zvýšený počet zubov. Zistilo sa, že proteín s názvom USAG-1, syntetizovaný týmto génom, obmedzuje rast zubov. Inými slovami, blokovanie účinku tohto proteínu by mohlo umožniť rast ďalších zubov.
Ceny u zubára sú vysoké. Stomatológovia na tom nevidia nič zlé, odôvodňujú ich kvalitou
Pripravujú testovanie na ľuďoch
Takahashiho výskumný tím zúžil zameranie svojho výskumu na USAG-1 a vyvinul neutralizačný protiliek schopný blokovať funkciu proteínu. V experimentoch v roku 2018 dostali myši s vrodeným nízkym počtom zubov liek, ktorý viedol k rastu nových zubov.
Teraz sa pracuje na príprave lieku na použitie u ľudí. Po potvrdení, že nemá žiadne škodlivé účinky na ľudský organizmus, bude zameraný na liečbu detí vo veku 2 až 6 rokov, ktoré vykazujú anodonciu. Ide o vrodený stav, ktorý spôsobuje rast menej než celej sady zubov, ktorá sa vyskytuje u približne jedného percenta populácie. "Dúfame, že vydláždime cestu pre klinické použitie lieku," povedal Takahashi.
V prípade úspechu môže liek na regeneráciu zubov zmeniť celú oblasť stomatológie.
Tretia sada zubov
Zvieratám vrátane žralokov a niektorých druhov plazov môžu zuby dorastať neustále. Predpokladalo sa, že ľuďom narastú za život iba dve sady zubov, ale v skutočnosti existujú dôkazy, že máme „zárodky“ aj na tretiu sadu.
Keď už liečba zubov nie je možná z dôvodu vážnych zubných kazov alebo erózie zubných jamiek, známej ako pyorrhea, ľudia o ne prídu a musia sa spoliehať na zubné protézy či implantáty. Možnosť rastu zubov tretej generácie by to mohla zmeniť.
"V každom prípade dúfame, že sa dočkáme doby, keď liek na opätovný rast zubov bude treťou voľbou popri zubných protézach a implantátoch," povedal Takahashi.