Budovy sa zmenili na trosky. Maroko zasiahlo silné zemetrasenie, počet obetí prekročil dvetisíc

9.9.2023 07:08 , Aktualizované: 10.9.2023 00:01

Pri zemetrasení, ktoré v piatok neskoro večer zasiahlo strednú časť Maroka, zahynulo podľa najnovších údajov marockého ministerstva vnútra najmenej 2012 ľudí. Zranených je 2 059, z toho 1 404 v kritickom stave, uviedlo ministerstvo. Silné otrasy poškodili budovy vo veľkých mestách a vyhnali do ulíc v panike ľudí od Rabatu po Marrákeš.

Maroko - zemetrasenie
Foto: TASR/AP

Marakéš blízko epicentra

Ohnisko zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 18,5 kilometra, približne 70 kilometrov juhozápadne od Marrákeša a 60 kilometrov severovýchodne od mesta Tarúdant. Marrákeš je najbližšie k epicentru. V starej časti mesta, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa zrútili niektoré budovy a miestna televízia ukázala zábery zrúteného minaretu s troskami ležiacimi na rozbitých autách. Ešte pred príchodom ťažkej techniky sa ľudia snažili rozobrať trosky vlastnými rukami, informovala agentúra Reuters.

Marocká vláda zmobilizovala záchranné zložky a armádu na záchranné operácie. Do horských oblastí dnes ráno smerovali nákladné autá s prikrývkami, poľnými posteľami a osvetlením, ktoré nie je závislé od elektriny. Záchranné práce v oblasti spomaľoval nielen hornatý terén, ale aj dopravné zápchy a skaly zosúvajúce sa na cesty.

Svet vyjadruje Maroku sústrasť a mnohé krajiny vrátane Českej republiky plánujú pomôcť. Medzinárodný Červený kríž dnes varoval, že Maroko bude potrebovať pomoc niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Českí hasiči sú pripravení okamžite vyslať do Maroka špeciálny tím USAR, ktorý bude prehľadávať trosky.

Otrasy boli citeľné aj v Rabate a Casablance, ale podľa miestneho predstaviteľa je väčšina mŕtvych v okolitých zle prístupných horských oblastiach. podľa Al Džazíry žije v postihnutej oblasti, konkrétne v provinciách Marrákeš, Azilal, Tarudant, Safi a Varzazate, osem až desať miliónov ľudí.

Dvadsať sekúnd

"Zem sa triasla asi dvadsať sekúnd. Dvere sa samé otvorili a zavreli, keď som zišiel z druhého poschodia," povedal agentúre Reuters Hameed Afkir, ktorý pracuje ako učiteľ v horskej oblasti západne od epicentra neďaleko mesta Tarúdant. Afkir poznamenal, že došlo k ďalším následným otrasom.

Maročania zverejňujú neoverené videá, na ktorých je vidieť, ako sa niektoré budovy menia na trosky. Turisti a iní natočili zábery, na ktorých je vidieť, ako sú reštaurácie v Marrákeši evakuované, zatiaľ čo z klubov znie dunivá hudba.

Magnitúda sedem

Americká geologická služba (USGS) uviedla, že zemetrasenie malo v čase prvého zásahu predbežnú magnitúdu 6,8. Marocká Národná sieť seizmického monitorovania a varovania namerala magnitúdu sedem.

Podľa agentúry AP sú rozdiely v počiatočných meraniach bežné. Obe namerané hodnoty by však znamenali najsilnejšie zemetrasenie v Maroku za posledné roky. Hoci sú zemetrasenia v severnej Afrike pomerne zriedkavé, v roku 1960 dosiahli otrasy v okolí marockého historického prístavu Agadir magnitúdu 5,8 a zabili tisíce ľudí.

Podľa portugalského Inštitútu pre more a atmosféru a alžírskej Agentúry civilnej obrany, ktorá dohliada na reakciu na núdzové situácie, bolo piatkové zemetrasenie cítiť až v Portugalsku a Alžírsku.

Po katastrofálnom zemetrasení v Agadire v roku 1960 úrady zmenili predpisy týkajúce sa výstavby budov v Maroku. Mnohé budovy, najmä vidiecke, však stále nie sú schopné odolať silným otrasom.

Žiadni Slováci

Ministerstvo vnútra SR informuje, že z informácií, ktoré má k dispozícii, "nevyplýva, že by medzi obeťami či zranenými po ničivom zemetrasení v Maroku mali byť aj občania Slovenskej republiky".

Naďalej je však v kontakte s tamojšími úradmi a situáciu preveruje a monitoruje. "Môžeme tiež potvrdiť, že evidujeme 25 dobrovoľne zaregistrovaných občanov Slovenskej republiky, ktorí tak urobili ešte pred cestou do Maroka či dnes počas dňa. Týchto sme i my proaktívne kontaktovali. Skutočný počet občanov SR v Maroku bude však pravdepodobne vyšší," uviedol v sobotu rezort vnútra.

Reakcia prezidentky Čaputovej

Prezidentka SR Zuzana Čaputová zaslala kondolenčný telegram marockému kráľovi Muhammadovi VI. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

V mene občanov Slovenskej republiky prezidentka v telegrame vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí a zraneným zaželala skoré uzdravenie. "Vaše Veličenstvo, v tejto pohnutej chvíli som myšlienkami s vami a želám vám a všetkým obyvateľom Maroka najmä mier, pokoj a bezpečie," uviedla Čaputová.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok