Štrajky v Hollywoode dosiahli výsledok. Spoločnosť Warner Bros príde o pol miliardy dolárov
Spoločnosť Warner Bros. Discovery v dôsledku tohtoročných štrajkov v Hollywoode znížila očakávania svojich ziskov o pol miliardy dolárov, informuje agentúra AP.
Americký televízny a filmový priemysel naďalej paralyzujú štrajky hercov a scenáristov. Spoločnosť Warner Bros. Discovery vlastní značky HBO, Max, CNN, TNT a množstvo ďalších spoločností pôsobiacich v zábavnom priemysle vrátane komiksového giganta DC Comics.
Očakávané zisky
Spoločnosť pôvodne v dokumente zaslanom regulačnému úradu uviedla očakávané zisky pred zdanením vo výške 11 – 11,5 miliardy amerických dolárov, aktuálne ich však znížila na úroveň 10,5 – 11 miliárd amerických dolárov.
Začali s tým scenáristi
Do štrajku ako prví v máji vstúpili scenáristi, v polovici júna sa k nim pripojili aj herci. Ide o prvý spoločný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov za uplynulých 60 rokov. Umelci štrajkujú za lepšie pracovné podmienky a vyššie platy, ako aj proti hrozbám, ktoré pre zábavný priemysel predstavuje umelá inteligencia.
Najhoršie načasovaný štrajk
Hlavný vyjednávač odborov SAG-AFTRA Duncan Cabtree-Ireland považuje štrajk za krajný prostriedok. Organizácia SAG-AFTRA zastupuje viac ako 160 000 hercov, moderátorov, konferencierov a iných pracovníkov mediálneho odvetvia.
Šéf Disney Bob Iger tvrdí, že v súčasnosti ide o najhoršie načasovaný štrajk, pričom očakávania SAG-AFTRA označuje za nerealistické.
Ovplyvnilo to natáčanie
Štrajk prinútil mnohé filmové štúdiá zmeniť svoje rozpisy a ovplyvnil i natáčanie populárnych televíznych seriálov či filmov. Jeho vplyv však siaha ďaleko za hranice zábavného priemyslu a ovplyvňuje celú ekonomiku Kalifornie. Todd Holmes, profesor manažmentu v zábavnom priemysle na Kalifornskej štátnej univerzite v Northridge, na základe údajov získaných zo štrajku scenáristov v roku 2007 odhaduje, že aktuálny štrajk už kalifornskú ekonomiku pripravil o tri miliardy dolárov, tieto straty sa však pravdepodobne ešte prehĺbia.