Greipel získal prestížny vavrín, skvelý Sagan prešiel cieľ druhý
Britský cyklista Christopher Froome s veľkou suverenitou ovládol 103. ročník Tour de France. Froome zvíťazil na Tour de France aj v rokoch 2013 a 2015.
Najviac cenená etapa
Lídrovi tímu Sky sa v záverečnej nedeľňajšej etape neprihodilo žiadne fatálne zlyhanie a krátko po pol ôsmej večer na slávnom bulvári na Elyzejských poliach mohol bez stresu zamávať tisíckam divákov na znak svojho tretieho triumfu v kariére na najslávnejšom cyklistickom podujatí na svete.
Posledná etapa zo Chantilly do Paríža (113 km), ktorá je šprintérmi z dlhodobého hľadiska najviac cenenou, sa skončila víťazstvom Nemca Andrého Greipela z tímu Lotto-Soudal, ktorý tesne zdolal Slováka Petra Sagana (Tinkoff). Greipel stavil na dlhý špurt a len veľmi tesne napokon odolal útoku Sagana, ktorý si pripísal na práve skončenej Tour de France celkovo ôsme pódiové umiestnenie, z toho druhýkrát skončil druhý (3-2-3). Tretí skončil Nór Alexander Kristoff (Kaťuša).
LE GORILLE DE PARIS! @AndreGreipel s'impose sur les Champs Elysées!@AndreGreipel wins the last stage!#TDF2016https://t.co/mzsK2jSwKW
— Le Tour de France (@LeTour) July 24, 2016
Sagan získal rekordný počet bodov
Skvelý Sagan dotiahol aj svoju piatu účasť na Tour de France do víťazstva v bodovacej súťaži. V historickom poradí 26-ročný rodák zo Žiliny odsunul Íra Seana Kellyho na tretie miesto so štyrmi víťazstvami. Pred Saganom je už len Nemec Erik Zabel so šiestimi "zelenými" prvenstvami.
Sagan ako víťaz bodovačky dosiahol rekordný náskok 212 bodov pred Nemcom Marcelom Kittelom a podľa riaditeľstva TdF sa stal aj najaktívnejším pretekárov celých pretekov. K výpočtu Saganových úspechov v 103. ročníku treba pridať aj tri dni strávené v žltom tričku lídra pretekov, čo bol historický počin z pohľadu slovenskej cyklistiky.
Posledná etapa bola ako tradične manifestáciou víťaza pretekov a v prvej polovici sa odohrávala v pokojnom tempe. Ozajstné preteky sa začali až pri vstupe do Paríža 61,5 km pred cieľom. Prvý z ôsmich prejazdov Elyzejskými poliami prešiel vpredu Španiel Joaquín Rodríguez (Kaťuša), ktorý sa ako 37-ročný lúči s najprestížnejšími pretekmi. Neskôr zaútočil francúzsky šampión Arthur Vichot (FDJ) a 50 km pred cieľom sa vpredu sformovala osmička Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Lawson Craddock (Cannondale-Drapac), Markus Burghardt (BMC), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Jérémy Roy (FDJ), Jan Barta (Bora), Rui Costa (Lampre-Merida) a Brice Feillu (Fortuneo-Vital Concept). Posledná rýchlostná prémia práve vrcholiacich TdF 39,66 km pred cieľom sa stala korisťou Nemca Marcusa Burghardta (BMC Racing), Peter Sagan nešpurtoval.
Sagan má veľa pekných spomienok
"Moje najlepšie spomienky na túto Tour? Je ich veľa: tri etapové víťazstvá, skvelá práca tímu a dnešná oslava v Paríži. Všetci sme veľmi šťastní. Nasledujú olympijské hry. Vrátim sa ku svojim koreňom," povedal pre oficiálnu stránku pretekov Sagan, ktorý odkazoval na to, že v Riu bude pretekať na horskom bicykli v disciplíne cross country.
"Nie je to len moje víťazstvo, ale víťazstvo celého tímu, bez ktorého by som tu dnes nestál. Chcem sa poďakovať spolujazdcom, trénerovi Timovi Kerrisonovi a manžérovi Daveovi Brailsfordovi. Taktiež mojej manželke a synovi Kellanovi, ktorému venujem toto víťazstvo. Tohtoročná Tour sa odohrala na pozadí tragických udalostí v Nice, preto si ešte raz uctime pamiatku obetí. Tour je nepredvídateľná, no sú veci, ktoré sa nemenia ako vášeň fanúšikov zo všetkých krajín, krása Francúzska a silné priateľstvá vytvorené vďaka športu. Práve preto ju máme radi," povedal na stupni víťazov Froome.
Coquard dostal defekt
Krátko predtým odstúpil z pretekov nemecký motor z tímu Etixx - QuickStep Tony Martin. Oficiálny dôvod - zranenie ľavého kolena, ktoré si privodil ešte v alpských etapách. Osmička utečencov si vybudovala takmer polminútový náskok, ale nič to neznamenalo. Poradie na čele sa v záverečných 20 km viackrát menilo.
Na začiatku posledných dvoch okruhov (14 km pred métou) bolo chvíľu vpredu trio Teklehaimanot, Gougeard and Lucenko, neskôr zostali v trháku dvaja klasikári Lucenko a Greg van Avermaet (BMC Racing) a Lucenko (Astana). Už istý víťaz pretekov Froome sa schoval ku koncu pelotónu a dal šancu šprintérom.
Veľkú motiváciu v parížskom závere malo kvalitné šprintérske trio André Greipel, Alexander Kristoff a Bryan Coquard, ktorí do nedele nemali na konte ani jedno víťazstvo v aktuálnej edícii TdF. Coquard však 3 km pred páskou dostal defekt... V poslednom okruhu už bol celý pelotón pokope a šprintérske tímy začali pracovať pre svojich lídrov. Sagan sa zavesil za Greipela a postupne sa posúval vpred. Nemecký favorit sa rozhodol pre dlhý špurt a nechýbalo veľa, aby ho Sagan, útočiaci zozadu, napokon zdolal. Froome došiel do cieľa symbolicky pochytaný za plecia so svojimi tímovými kolegami.
Tour de France 2016 - výsledky:
21. etapa (Chantilly - Paríž, 113 km): 1. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 2:43:08 h, 2. Peter Sagan (SR) Tinkoff, 3. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 4. Edvald Boasson Hagen (Nór.) Dimension Data, 5. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange, 6. Jasper Stuyven (Belg.)
Ostatných 10 víťazov na Elyzejských poliach:
2007 Daniele Bennati (Tal.)
2008 Gert Steegmans (Belg.)
2009 Mark Cavendish (V. Brit.)
2010 Mark Cavendish
2011 Mark Cavendish
2012 Mark Cavendish
2013 Marcel Kittel (Nem.)
2014 Marcel Kittel
2015 André Greipel (Nem.)
2016 André Greipel (Nem.)