Renomovaný maďarský spisovateľ Péter Esterházy prehral boj s rakovinou

14.7.2016 20:11

Jeden z najuznávanejších maďarských spisovateľov súčasnosti Péter Esterházy zomrel vo veku 66 rokov. Autora sužovalo nádorové ochorenie pankreasu.

Renomovaný maďarský spisovateľ Péter Esterházy prehral boj s rakovinou
Foto: SITA/AP

Na gymnáziu mu chýbali dievčatá

S odvolaním sa na pozostalých a vydavateľstvo Magvetö o tom dnes večer informovala tlačová agentúra MTI. Rodák z Budapešti, ktorého starý otec bol v roku 1917 na krátky čas premiérom a ktorý v roku 1956 emigroval, zostal s rodičmi "za železnou oponou".

Dôsledky tzv. triedneho boja v období štátostrany pocítil predovšetkým na základnej škole, avšak na piaristickom gymnáziu v hlavnom meste krajiny narazil už na úplne iný prístup. Raz na margo tohto obdobia s humorom poznamenal, že jedinou vecou, ktorá mu chýbala na gymnáziu, boli dievčatá.

Harmonia Caelestis

Po maturite pokračoval v štúdiu matematiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Loránda Eötvösa v Budapešti, aby po jeho absolvovaní pracoval ako správca počítačového systému jedného z ústavov rezortu strojárstva a hutníctva. Od roku 1978 sa však naplno začal venovať literárnej, dramatickej a esejistickej tvorbe.

Kľúčové dielo zosnulého Harmonia Caelestis, ako aj ďalšiu prácu Jedna žena sprístupnilo pred rokmi vydavateľstvo Kalligram v slovenskom preklade Renáty Deákovej. Vďaka prekladom Juliany Szolnokiovej a rovnakému vydavateľstvu sa k slovenskému čitateľovi dostali aj ďalšie Esterházyho práce Pomocné slovesá srdca a Žiadne umenie.

O ochorení napísal aj knihu

Autor informoval verejnosť o svojom vážnom ochorení vlani v októbri v článku, ktorý vyšiel v týždenníku Élet és Irodalom. O ochorení napísal aj knihu s názvom Hasnyálmirigynapló (Pankreasový denník), ktorá sa na trhu objavila pri príležitosti tohtoročného Týždňa knihy, každoročnej prehliadky literárnych noviniek, ktorú Péter Esterházy v tomto roku osobne otvoril 9. júna.

Autor, ktorého viaceré diela sa dočkali filmovej adaptácie, bol laureátom celého radu prestížnych maďarských i zahraničných cien a vyznamenaní. Udelili mu napríklad Cenu Lajosa Kossutha, Cenu Milána Füsta, Cenu Tibora Déryho, ale aj slovinské ocenenie Vilenica, francúzsky Rad umení a literatúry, Rakúsku štátnu cenu, nemeckú Herderovu cenu, Cenu mieru Nemeckého knižného obchodu či rumunskú Ovidiovu cenu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok