Masaker v Istanbule počíta desiatky obetí, podozrievajú islamistov
Najmenej 41 mŕtvych si vyžiadal teroristický útok na Atatürkovom letisku v tureckej metropole Istanbul. V tejto bilancii nie sú zarátaní traja samovražední bomboví atentátnici. Počet obetí stále nie je definitívny.
Najmenej 13 obetí z cudziny
Podľa tureckého premiéra Binaliho Yildirimua prvé náznaky poukazujú na to, že útok na najväčšie letisko Turecka vykonali prívrženci tzv. Islamského štátu. Medzi mŕtvymi je najmenej 13 cudzincov, zranenia od ľahkých po ťažké utrpelo 239 ľudí. Turecké úrady zatiaľ uvádzali 36 obetí. Tie už identifikovali a medzi nimi je 23 Turkov. Medzi cudzincami je päť Saúdov, dvaja Iračania, Tunisan, Uzbek, Číňan, Iránec, Ukrajinka a Jordánec.
Guvernér Istanbulu tiež oznámil, že zo 41 obetí ich bolo identifikovaných 37. Devätnásť tiel už bolo odovzdané rodinám. Z viac ako 230 zranených ich 130 zostáva v nemocnici.
Medzi obeťami by nemali byť žiadni Slováci. "Zatiaľ nemáme informácie o tom, že by medzi obeťami boli naši občania," povedal riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Igor Skoček.
Potvrdil, že v čase výbuchu boli na letisku Slováci. "Spojili sme sa s nimi a všetci informovali, že sú v poriadku,"doplnil Skoček s tým, že situáciu ministerstvo ďalej sleduje. Generálny konzul SR v Istanbule sa podľa neho spojil so zástupcom guvernéra Ismailom Gültekinom, ktorý prisľúbil, že podá informácie o občanoch SR a EÚ.
Traja atentátnici
Podľa Yildirima útok vykonali traja samovražední atentátnici, ktorí sa priviezli k letisku v taxíku. Po vystúpení začali strieľať a následne sa vyhodili do vzduchu. Na otázku, či potenciálny štvrtý útočník mohol uniknúť, odpovedal, že vyšetrovatelia takúto informáciu nemajú, ale zvažujú každú možnosť.
Nemenovaný turecký vládny zdroj predtým uviedol, že dvaja útočníci odpálili svoje výbušniny pri vchode k príletovej časti medzinárodného terminálu po tom, čo polícia začala na nich strieľať, zatiaľ čo tretí sa vyhodil do vzduchu na parkovisku.
Prevádzka letiska sa obnovuje
Na sociálnych sieťach sa však objavilo video zachytávajúce muža, ktorého prenikol až do terminálu, kde ho zasiahla policajná streľba, pričom po páde na zem pustil svoj samopal a ležiac odpálil výbušninu.
Po útoku prestalo Atatürkovo letisko, ktoré vlani odbavilo viac ako 60 miliónov cestujúcich, dočasne prijímať a odbavovať všetky lety. Obnovenie prevádzky sa očakáva ešte v priebehu dneška.
Zrušený bol popoludňajší let spoločnosti Turkish Airlines, ktorý mal priletieť o 16.05 h; ostatné spoje však poletia. Okrem Turkish Airlines lieta medzi maďarským hlavným mestom a Istanbulom aj nízkonákladová spoločnosť Wizz Air, ktorej lietadlá poletia načas.
#Turkey
— سبینا صدیقی (@sabena_siddiqi) June 28, 2016
The moment of the blast in #IstanbulAtaturkAirport https://t.co/72sArTRbaw#PrayForTurkey
Erdogan: Bola to snaha o propagandu proti Turecku
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval po útoku v Istanbule medzinárodné spoločenstvo na spoločný boji proti terorizmu. "Ak sa štátom a ľudstvu nepodarí spojiť svoje sily a viesť spoločný boj proti teroristickým skupinám, potom sa všetky scenáre, ktorých sa obávame, stanú jedného dňa realitou," uviedol Erdogan vo vyhlásení. Útok podľa neho nemá iný účel, než vytvoriť propagandu proti Turecku, v rámci ktorej sa prelieva krv nevinných ľudí a šíri strach.
Podľa tlačovej agentúry Dogan v čase útoku na letisku pristávalo lietadlo s albánskym premiérom Edim Ramou. Rama bol potom so svojím sprievodom v poriadku prevezený do oficiálneho miesta pobytu, napísala agentúra AP.
Turecko sa v uplynulom období stalo opakovane terčom útokov extrémistov, väčšinou kurdských militantov alebo prívržencov IS. Tejto skupine sa pripisuje aj útok z októbra 2015, ktorý si v Ankare vyžiadal viac ako 100 mŕtvych.