Angličania čelia posmeškom. Porazila ich krajina, ktorá má viac sopiek ako futbalistov
Island je na nohách a oslavuje. Do ulíc Reykjavíku v pondelok večer vyšli tisícky ľudí, aby oslávili postup do štvrťfinále majstrovstiev Európy so vskutku historickými parametrami. V ostrovnom derby 330-tisícový Island zdolal 53-miliónové Anglicko 2:1 a stane sa najmenšou krajinou, ktorá si zahrá v najlepšej osmičke na šampionáte starého kontinentu.
Angličania spanikárili
Britský The Times už pred zápasom upozorňoval, že to bude poriadna hanba, ak Angličanov vyradia hráči z krajiny, ktorá má viac sopiek ako aktívnych futbalistov. Desivá predtucha sa napokon naplnila.
"Angličania si mysleli, že ich čaká prechádzka v parku. Začali s veľkou energiou a silou, ale z nášho vyrovnania a potom aj druhého gólu zostali v šoku. Potom spanikárili, a to si o sebe mysleli, že sa to takému dobrému tímu nemôže stať. Teraz to už všetci vedia, aké náročné je streliť gól Islandu," uviedol obranca Islandu Ragnar Sigurdsson.
Autor vyrovnávajúceho gólu na 1:1 bol v súbojoch s anglickými ofenzívnymi hráčmi pevný ako žula a právom sa stal Hráčom zápasu. Islanďania dominovali nad nevýraznými Angličanmi kolektívnym výkonom založenom na pevnej defenzíve a nebezpečných protiútokoch. Boli aj výrazne efektívni. Z prvých dvoch striel dali Joeovi Hartovi dva góly a ďalšie už nepotrebovali. Hoci gólová poistka po nožničkách Sigurdssona v 55. min visela vo vzduchu.
"Ak by nám niekto vravel, že sa dostaneme medzi osmičku najlepších a vyradíme Anglicko...ani neviem, čo mám na to povedať. Po tomto víťazstve už nie je žiadna prekážka pre nás dostatočne vysoká. Najbližšie nás čaká hostiteľská krajina, bude to veľký, naozaj veľký zápas," priznal emócie jeden z islandského trénerského dua Heimir Hallgrímsson.
Jeho skúsenejší partner, Švéd Lars Lagerbäck, pragmaticky poznamenal: "Toto bol výborný tímový výkon - boli sme pevní a dobre organizovaní v obrane, ale zároveň nebezpeční v útoku. Futbal je stále o strelených góloch a tento tím ukázal, čo sa v ňom skrýva."
Islandský zubár skolil Troch levov
"Čo sa to vlastne stalo, že všetci oslavujú? Aha, zdolali sme Angličanov," napísal s dávkou irónie na twitteri obranca Ari Freyr Skulason. Legendárny islandský útočník Eidur Gudjohnsen, ktorý si na ME 2016 zatiaľ zahral iba niekoľko minút proti Maďarom, na svojom profile zverejnil tento odkaz: "Zdá sa, že v tom Francúzsku ešte chvíľu pobudneme. Ak to bude takto pokračovať, celá naša krajina sa asi presunie do Francúzska..."
Angličania sa, logicky, nevyhli posmeškom na sociálnych sieťach. Jeden z fanúšikov Islandu Jóhann Sigurdarson si víťazstvo svojich obľúbencov vychutnal takto: "Islandský zubár skolil Troch levov." Fanúšik zjavne narážal na to, že tréner Hallgrímsson je pôvodným povolaním dentista a dodnes takto pracuje na polovičný úväzok.
Filmový režisér z ostrova sopiek a gejzírov Arni Sveinsson pomenoval príčiny islandského historického postupu takto: "Naše mužstvo bolo veľmi dobre organizované, zatiaľ čo anglické nie. Priznávam, že mi robí dobre, že sme zdolali práve Angličanov. Máme takú pieseň: Ak neskáčeš, si Angličan! Dnes sme si ju schuti zaspievali."
Britské médiá prirovnali nezdar s Islandom k nedávno schválenému Brexitu, čiže vystúpeniu Veľkej Británie z Európskej únie vo všeľudovom hlasovaní. "Brrrexit Hodgson!" napísal the Mirror, ktorý predpovedal trénerov koniec, čo sa aj reálne stalo. "Najväčšie poníženie: Angličania vymietnutí z Eura Islanďanmi v jednom z najväčších prekvapení histórie," pridal sa Daily Mail.
"Nevedeli sme si predstaviť, ako môžeme podľahnúť futbalistom z krajiny, kde je v roku 8 mesiacov zima a tma. Nevedeli sme si predstaviť, ako je možné, že tam vôbec hrajú futbal. Teraz to už vieme...," zaznelo v nespočetnom množstve debát na britských sociálnych sieťach.
Rozprávková jazda severanov
Zatiaľ čo v islandskom tábore sa otvorene oslavovalo, anglickí futbalisti boli po historickej hanbe oveľa skúpejší na slovo. Brankár Joe Hart, ktorý má výrazný podpis pod druhým gólom vo svojej sieti, si napokon pred médiami uľavil.
"O Islande sme vedeli všetko, ale na ihrisku sme neuskutočnili, čo sme chceli. Platí to aj o mne. Nie je to otázka nedostatočného chcenia. Neexistuje nič, čo by sme chceli viac, ako vyhrať tento zápas. Boli sme v dobrej pozícii, ale nevyužili sme veľkú šancu. Teraz sa dostaneme pod paľbu kritiky, ale zaslúžime si ju. Pokúsime sa poučiť a vrátiť anglický futbal tam, kde patrí. Nový tréner to bude mať ťažké. My sme pracovali tvrdo, ale úspech sa nedostavil. Takto si nás budú všetci pamätať," cituje Harta portál
Na ME vo Francúzsku sa predstavilo päť nováčikov. Štyria z nich vrátane Slovenska postúpili do osemfinále, ale dvaja si zahrajú aj medzi osmičkou najlepších. Island proti Francúzsku a Wales s Belgickom. Bude mať rozprávková jazda severanov ešte aspoň jedno pokračovanie? Trénerovi Hallgrímssonovi sebavedomie nechýba.
"Naši hráči sa zlepšujú od zápasu k zápasu. Proti Angličanom to bol zatiaľ ich najlepší výkon. Verím však, že to úplne najlepšie ste od Islandu ešte nevideli," uviedol islandský tréner či zubár.
HEY DESCHAMPS – ICELAND IS COMING! pic.twitter.com/azjdPBC8LT
— Sportbladur (@sportbladet) June 28, 2016
Nešikovnosť i zaslepenosť
Žiadnej krajine sa nepodarilo v priebehu jedného týždňa opustiť Európu dvakrát. Až teraz Anglicku - po vôle ľudu v tzv. Brexite aj nedobrovoľne na futbalovej scéne. "Hrdý Albión", pravidelne prichádzajúci na vrcholné podujatia s nehynúcim sebavedomím a obrovskými ambíciami, zažil najväčšiu potupu od MS 1950. Angličania vtedy v základnej skupine podľahli tímu USA (0:1), tento výsledok je dodnes považovaný za jeden z najšokujúcejších výsledkov futbalovej histórie.
Bývalý reprezentačný útočník Alan Shearer označil výkon Anglicka za "najhoršie predstavenie, aké kedy videl v podaní národného tímu".
"Boli sme úplne mimo hry, vôbec sme nebojovali, bolo to 90 minút beznádeje a taktickej nešikovnosti," vyhlásil pre BBC autor 30 gólov v najcennejšom drese, ktorý tvrdo zareagoval na zaradenie niektorých hráčov do duelu.
"Ako mohol vybrať Jacka Wilshera? V tíme sme mali hráčov, ktorí si v ňom nezaslúžili byť. Mohol by som pokračovať, napríklad Raheemom Sterlingom. Potom je tu Harry Kane. Zakončovateľ Tottenhamu Hotspur a my ho využívame na zahrávanie rohových kopov. Joe Hart mal druhý gól chytiť, ale obrancovia mali urobiť ďaleko viac. Naši hráči aj tréneri dnes totálne prepadli. Hrali pod tlakom. Marcus Rashford za štyri minúty ukázal viac ako ktokoľvek iný," dodal Shearer a následne ešte doplnil:
"Sme zaslepení! Myslíme si, že naša Premier League je najlepšia liga na svete vďaka naším talentovaným hráčom, ale nie je to tak. Sme totálne závislí od špičkových zahraničných hráčov a trénerov. My, Angličania, nie sme takí dobrí, ako si stále myslíme."
Chýbajú lídri
Niekdajší skvelý obranca Rio Ferdinand označil vystúpenie Angličanov za trápne. "Pred turnajom som bol z nášho mužstva nadšený, keďže kvalifikácia prebehla hladko. Nečakal som, že hneď vyhráme celý šampionát, ale veril som, že s mladými hráčmi dostane naša hra život. Nič z toho sa však nestalo. Nemáme žiadnu filozofiu. Proti Islandu nám chýbali nápad a vynaliezavosť," skonštatoval Rio Ferdinand.
Ten sa pristavil aj pri okamžitej demisii kouča Roya Hodgsona. "Už sme tu mali zahraničného aj skúseného domáceho trénera. Mali by sme ísť inou cestou. Mali by sme mať mladého a dynamického kouča, ktorý rozumie hráčom," dodal Ferdinand.
"Myslím si, že Island odohral najľahší zápas na turnaji. Víťazstvo v osemfinále chceli oveľa viac ako my, boli bojovnejší a silnejší. Hrali odhodlane a jeden za druhého. Angličanom nedali priestor ani čas," povedal ešte nedávno aktívny anglický hráč Jermaine Jenas.
"Nemáme lídrov. Všetci hráči sú rozmaznávaní, so slúchadlami na ušiach, zo žiadneho z nich nemôžete dostať nič navyše. V Anglicku budú teraz všetci rozprávať, že ideme budovať tím pre MS v Katare a čo potom? Zas niečo nevyjde a budeme budovať tím pre Timbuktu," ironicky vyhlásil bývalý reprezentačný krídelník Chris Waddle.