Turecko sa do Únie nedostane, Cameron vyvracia tvrdenia stúpencov Brexitu
Britský premiér David Cameron vyzval občanov Spojeného kráľovstva, aby nehlasovali v referende o členstve v Európskej únii na základe "úplne nepravdivých" tvrdení stúpencov Brexitu.
Nepravdivé tvrdenia
Cameron povedal, že ak by Británia vystúpila z EÚ, bola by "zbabelcom". Takto sa vyjadril v debatnej relácii spravodajskej stanice BBC Question Time. Briti budú hlasovať o členstve svojej krajiny v EÚ 23. júna. Stúpenci odchodu z únie tvrdia, že členstvo Turecka v EÚ by mohlo viesť k prudkému nárastu migrácie do Británie na základe pravidiel o voľnom pohybe osôb.
Podľa Camerona je však spor o tureckom členstve v EÚ "najväčšou falošnou stopou v celej tejto diskusii o referende". "Nechcem, aby niekto hlasoval v referende na základe toho, že Turecko vstupuje (do EÚ), pretože sa to nedeje," konštatoval britský premiér. Aj v máji povedal, že vstup Turecka nie je v blízkej budúcnosti "ani trocha" pravdepodobný, pričom Británia môže jeho prijatie vetovať.
Vytvorenie "európskej armády" nehrozí
Ďalšie tvrdenie stúpencov brexitu, že únia stojí Britániu 350 miliónov libier za týždeň, čo je viac ako 450 miliónov eur, "nie je pravdivé", pokračoval Cameron. Podľa neho nedôjde ani k vytvoreniu "európskej armády". Práve na základe obáv z takejto armády sa najnovšie pridal k stúpencom Brexitu bývalý náčelník generálneho štábu lord Guthrie. "Som si istý, že existujú argumenty pre odchod," priznal Cameron, ale dodal, že by bolo "tragédiou", ak by Spojené kráľovstvo hlasovalo za vystúpenie z EÚ na základe "troch vecí, ktoré sú úplne nepravdivé".