Najťažšie rozhodnutie kariéry? Šéf OSN vyradil Saudov z čiernej listiny
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun potvrdil, že sa rozhodol dočasne vyradiť koalíciu vedenú Saudskou Arábiou bojujúcu v Jemene proti šiitským povstalcom podporovaným Iránom zo správy OSN zahŕňajúcej subjekty, ktoré sa dopúšťajú násilia na deťoch v ozbrojených konfliktoch.
Bolestivé rozhodnutie
Generálny tajomník OSN sa tak rozhodol na základe možného pozastavenia financovania viacerých humanitárnych programov OSN, čím pohrozili podporovatelia tejto koalície, informovala agentúra AP. Pan Ki-mun uviedol, že musel vziať do úvahy "skutočne reálnu možnosť", že by milióny ďalších detí na palestínskych územiach, v Južnom Sudáne, Sýrii, Jemene a na mnohých ďalších miestach "nesmierne trpeli" pokiaľ by sa zastavilo financovanie programov OSN.
"Toto bolo jedno z najbolestivejších a najťažších rozhodnutí, aké som musel urobiť," priznal Pan Ki-mun. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch krok šéfa OSN ešte v pondelok odsúdila a pripomenula, že počet obetí spôsobených náletmi v Jemene dokumentovala samotná OSN. Úrad generálneho tajomníka OSN podľa HRW podľahol "nehanebnému tlaku Saudskej Arábie".
Neúplné a nepresné informácie
Podľa správy OSN, ktorá bola zverejnená minulý týždeň vo štvrtok, v roku 2015 v Jemene zahynulo alebo bolo zranených takmer 2000 detí, pričom 60 percent z tohto počtu bolo pripísaných na vrub práve koalícii vedenej Saudskou Arábiou. Zo 101 potvrdených útokov na školy a nemocnice bola takmer polovica pripísaná koalícii.
Koalícia na čele so Saudskou Arábiou sa vo výročnej správe OSN ocitla prvýkrát z dôvodu úmrtí a vážnych zranení detí a útokov na školy a nemocnice v Jemene. Jej vyškrtnutie zo správy presadzoval saudskoarabský veľvyslanec pri OSN Abdalláh bin Jahjá al-Muallimí.
Podľa neho sa Saudská Arábia ocitla na zozname na základe neúplných a nepresných informácií. Zároveň sa zaviazal, že jeho krajina a koalícia poskytnú OSN "úplné informácie". Vyjadril nádej, že odstránenie koalície zo správy bolo "bezpodmienečné a nezvratné".