Mumifikované telo z betliarskeho múzea skutočne patrí Žofii Serédyovej
V Betliari oficiálne predstavili výsledky výskumu tela, ktoré sa nachádzalo na hrade Krásna Hôrka. Od jesene minulého roka bolo predmetom skúmania vo výskumných laboratóriách Slovenskej akadémie vied a Katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. V máji ho previezli do Múzea v Betliari a teraz slávnostne sprístupnili výstavu Žofia – Pani Krásnej Hôrky.
Veľmi dobre zachované telo
"Telo, ktoré sa na hrade Krásna Hôrka nachádzalo a veríme, že sa čoskoro aj nachádzať bude, je barónka Žofia Serédyová, manželka Štefana I. Andrássyho. K týmto výsledkom sme dospeli na základe historického, pramenného výskumu. Tento historický, pramenný výskum čiastočne podopiera aj výskum antropologický," uviedol na tlačovej konferencii riaditeľ SNM – Múzea v Betliari Július Barczi.
"Výskum stále prebieha. Niektoré vzorky ešte analyzujeme. Z antropologického výskumu vyplýva, že telo je veľmi dobre zachované," povedala Silvia Bodoriková z katedry antropológie Univerzity Komenského v Bratislave.
"V kaplnke na hrade Krásna Hôrka je veľmi dobré prostredie. Je tam teplota okolo 14 stupňov a vlhkosť okolo 35 percent. Preto sa telo uchovalo v takom dobrom stave," skonštatoval Domenico Pangallo z Ústavu molekulárnej biológie SAV.
Jej mumifikované telo bolo oblečené do nových čiernych šiat. Tie pôvodné zo 70. rokov totiž spôsobovali tvorbu húb a mikroorganizmov. Podľa módneho návrhára Borisa Hanečku bolo najťažšie nájsť hodvábnu čipku. Napokon sa mu to však podarilo. Výsledkom výskumu bola okrem iného aj rekonštrukcia Žofiinej tváre, ktorú prezentovali v podobe plastiky.
Nebývalé bohatstvo
Výstava o grófke Žofii Serédyovej, ktorú sprístupnili pre verejnosť a ktorej súčasťou je aj jej telo, sa snaží priblížiť návštevníkom život tejto záhadnej osobnosti. "Žofia Serédyová sa narodila asi v roku 1663 v bohatej a významnej sedmohradskej šľachtickej rodine. Jej prvým manželom bol vysokopostavený vojenský hodnostár František Rhédey, kapitán mesta a župan stolice Kluž. Sobášom s barónom Štefanom I. Andrássym v roku 1689 sa stala súčasťou rodu, ktorý od 16. storočia ovládal hrad Krásna Hôrka," povedala Judita Krajčiová zo SNM – Múzea v Betliari.
"Dokumenty, nachádzajúce sa v archívoch v Levoči, Rožňave, Prešove a Budapešti, hovoria o nebývalom Žofiinom bohatstve v podobe luxusných šiat, šperkov či strieborných a zlatých nádob," prezradila Krajčiová.
Na výstavu sa podľa jej slov podarilo zapožičať unikátne zbierkové predmety z 15 slovenských, maďarských a rumunských fondových a pamäťových inštitúcií. Návštevníci si tak budú môcť pozrieť viac ako sto vzácnych artefaktov zo 17. a 18. storočia, z ktorých mnohé pochádzajú z pôvodného zariadenia hradu Krásna Hôrka. Výstava potrvá do 18. septembra.