Učitelia sú odhodlaní opäť vyjsť do ulíc, plánujú protestné zhromaždenie
Iniciatíva slovenských učiteľov pripravuje na 1. júla, keď sa Slovensko ujme predsedníctva v Rade EÚ a súčasne uplynie sto dní od nástupu súčasnej vlády, protestné zhromaždenie a pochod v Bratislave.
Bez ohľadu na odpracované roky
Chce vláde pripomenúť, že ignoruje nielen učiteľmi nastolené požiadavky, ale neplní ani odporúčania OECD aj Európskej komisie, aby bolo zatraktívnené učiteľské povolanie na Slovensku. Ako na brífingu informoval predstaviteľ ISU Vladimír Crmoman, zástupcovia regiónov sa na tom dohodli na rokovaní v Košiciach.
Podľa Crmomana učiteľské povolanie určite nezatraktívni zvýšenie platov o šesť percent, na čo podľa ministra treba 32 miliónov eur, požadujú, aby plat každého učiteľa vo všetkých tarifných triedach a bez ohľadu na odpracované roky jednorazovo stúpol o 140 eur v tomto roku. Argumentoval, že aj sám premiér Fico pred voľbami povedal, že nie je problém splniť sľub, aby učitelia dosiahli tento rok nárast platov na 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve.
„Myslíme si, že tieto peniaze v štáte sú, lebo nám pri rokovaniach nikdy nikto nepovedal, že nie sú. Naopak, rast hospodárstva a daňová prognóza hovorí, že tie peniaze tu sú, len chýba vôľa,“ povedal Crmoman. Okrem toho učitelia žiadajú ďalších 400 miliónov eur na dofinancovanie škôl a ich materiálno-technické vybavenie.
Nesú plnú zodpovednosť
„Na 1. júla chystáme sériu aktivít. Hlavnou bude pochod Bratislavou, ktorý sa začne o 13:00. Budú sa snažiť prísť až na miesto, kde bude Slovensko otvárať svoje predsedníctvo v Rade EÚ. Nebude chýbať tradičná bubnovačka, množstvo transparentov aj v anglickom jazyku, ktorými vláde pripomenieme odporúčania Európskej komisie, že Slovensko by malo zatraktívniť učiteľské povolanie,“ povedal Crmoman. Pokiaľ vláda nesplní ich požiadavky, učitelia chcú podľa Crmomana prejsť od fázového ku stupňovanému štrajku, kde bude väčší priestor na mobilizovanie učiteľov a širokej verejnosti.
Ako uviedla Alžbeta Bojková z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov, vyzývajú premiéra Roberta Fica a ministra financií, aby začali reálne konať a od ich reakcie bude závisieť ďalší postup učiteľov v septembri. Podľa nej obaja nesú plnú zodpovednosť za plynulý začiatok nového školského roka.