Francúzi siahli na štátne rezervy, blokáda rafinérií pokračuje
V súvislosti s prebiehajúcim štrajkom zamestnancov rafinérií a skladov pohonných hmôt začalo Francúzsko dodávať do čerpacích staníc benzín a naftu zo štátnych rezerv. Vo vysielaní stanice RMC to potvrdil prezident zväzu ropného priemyslu UFIP Francis Duseux.
Situácia by sa nemala zhoršiť
Na rozdiel do predstaviteľov vlády, ktorí krízu zľahčujú, Duseux uviedol, že situácia je napätá, pričom dodal, že ju zhoršujú aj samotní spotrebitelia vytvárajúci si zásoby pohonných hmôt. "V posledných dňoch spotreba pohonných hmôt stúpla v niektorých oblastiach (krajiny) na troj- až päťnásobok," informoval. Podotkol, že "na to nie sme vybavení. Dopyt je taký veľký, že ho nezvládame uspokojiť".
Táto situácia môže podľa Duseuxa ešte pretrvávať, ale "nebude sa zhoršovať". Ako príklad uviedol skúsenosť z roku 2010, keď sa podobným spôsobom vo Francúzsku štrajkovalo proti dôchodkovej reforme. "Blokády trvali tri týždne a my sme neboli na dne (so zásobami)," vysvetlil.
Priznal však, že už dva dni, vzhľadom na problémy s fungovaním rafinérií a skladov, "využívame (strategické) rezervy (štátu). Prinajhoršom, ak bude situácia veľmi napätá, budeme to robiť tri mesiace," uviedol Duseux. Dodal, že predajcovia pohonných hmôt sú povinní mať zásoby na tri mesiace obvyklej spotreby.
Zásoby postačujú na 115 dní
Podľa televízie BFMTV veľká väčšina rafinérií, skladov pohonných hmôt, ale aj prístavov, v ktorých sú terminály na prekládku ropných produktov, sú zablokované štrajkujúcimi. Nedostatok pohonných hmôt vo Francúzskuje preto čoraz citeľnejší: okrem veľkých miest Nantes, Rennes či prístavu Le Havre a priľahlých regiónov sú problémy aj v Paríži, Parížskej oblasti, v okolí Lyonu, v Toulouse i na veľkej časti juhu Francúzska.
Minister dopravy Alain Vidalies v utorok v médiách ubezpečoval francúzsku verejnosť, že zásoby pohonných hmôt sú dostačujúce. Vyhlásil, že zásobovanie pohonnými hmotami cez prístavy, produktovodmi a po železnici je normálne a existujúce zásoby postačujú na 115 dní.
Celkovú situáciu vo Francúzsku by mohlo skomplikovať rozhodnutie zamestnancov jadrovej elektrárne Nogent, ktorí vstúpia do 24-hodinového štrajku na protest proti vládou presadzovaným zmenám zákonníka práce. Blokády francúzskych rafinérií a skladov pohonných látok sa vo Francúzsku začali koncom minulého týždňa. Vláda začiatkom tohto týždňa avizovala, že polícia bude blokády odstraňovať i za cenu použitia násilia, čo sa aj deje. Premiér Manuel Valls jednoznačne vylučuje, že by vláda pristúpila na požiadavky štrajkujúcich a stiahla reformu zákonníka práce.