Poslanci rokovali o Marcovi, odoberanie detí bude mať nové pravidlá

24.5.2016 15:51

Parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny po dvojhodinovom rokovaní neuzavrel prípad malého Marca odobratého v škole v obci Brehy. Ministerstvo spravodlivosti zároveň predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novej vyhlášky, ktorá mení výkon rozhodnutí v prípade maloletých.

Návrh, ktorý zmení výkon rozhodnutí

Návrh vyhlášky vznikol v nadväznosti na nové civilné procesné kódexy, ktoré nadobudnú účinnosť od 1. júla tohto roka. Vyhláška zavádza aj nové a podrobnejšie postupy pri výkone rozhodnutí. Hovorca ministerstva Peter Bubla informoval, že návrh reaguje na problémy, ktoré sa pri výkone rozhodnutí podľa doterajšej právnej úpravy objavovali napríklad aj pri poslednom medializovanom prípade maloletého Marca. Návrh novej vyhlášky v prvom rade zohľadňuje tri základné princípy vyplývajúce z Dohovoru o právach dieťaťa. Je to princíp najlepšieho záujmu dieťaťa, princíp rešpektovania jeho práv a princíp vypočutia názoru dieťaťa.

Po novom budú musieť súdy napríklad zisťovať, „či existujú ospravedlniteľné dôvody, pre ktoré sa povinný nemôže podrobovať rozhodnutiu“. Cieľom je korigovať doterajšiu prax niektorých súdov. "Evidujeme totiž prípady, že súdy po podaní návrhu na výkon rozhodnutia automaticky ukladajú pokuty za to, že sa nedarí uskutočniť stretnutie rodiča s dieťaťom. K ukladaniu týchto sankcií dochádza aj bez predchádzajúceho skúmania dôvodov, prečo k stretnutiu nedošlo. Pritom často tieto dôvody existovali nie na strane povinného, ale práve na strane oprávneného alebo samotného dieťaťa," uviedol Bubla. Súd tiež bude môcť po novom nariadiť rodičom a dieťaťu povinnosť zúčastniť sa na sociálnom alebo psychologickom poradenstve.

V praxi sa totiž podľa Bublu ukázalo, že poradenstvo alebo mediácia je veľmi dobrý prostriedok, ako sa vyhnúť „násilnému“ odoberaniu dieťaťa. „Výkon takýchto rozhodnutí je vždy svojím spôsobom nešťastná situácia, pretože jej spravidla predchádza nejaké zlyhanie v rodine. Zrejme nikdy sa takýchto rozhodnutí nezbavíme. Ale ak sa už dejú, je dôležité, aby sa diali podľa pravidiel a s potrebnou mierou empatie," uviedla v tejto súvislosti ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Rokovanie prerušili

Predsedníčka výboru Erika Jurinová na rokovaní parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny navrhla uznesenie, o ktorom výbor zatiaľ nehlasoval a jeho text sa pravdepodobne upraví. Uznesenie podľa Jurinovej konštatuje, že v prípade Marca, ktorého napriek odporu vyviedli z triedy, došlo k pochybeniam, ktoré neboli výnimočné, chyby sú v systéme samotnom. Detskej ombudsmanke Viere Tomanovej uznesenie ukladá preskúmať pripravenosť všetkých zložiek, ktoré sa zapájajú do takýchto prípadov, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská by mala systém nastaviť tak, aby smeroval k lepšej koordinácii všetkých zúčastnených aktérov.

Justiční pracovníci venujúci sa sociálnej problematike by sa podľa uznesenia mali celoživotne vzdelávať. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter by mal vypracovať analýzu súčasného stavu ochrany detí pri rozhodnutiach súdov.

Text uznesenia považovala poslankyňa za Most-Híd Edita Pfundtner za málo konkrétny, podľa nej výbor by mal od členov exekutívy žiadať konkrétne kroky, jasne definované. Členovia výboru sa dohodli, že rokovanie prerušia a text uznesenia pozmenia.

Ďalších päť prípadov

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská výkon rozhodnutia v prípade malého Marca považuje za neprijateľný a podľa nej v rozpore s predpismi. Predsedovia súdov podľa ministerky majú prijať opatrenia, aby sa takáto situácia neopakovala. Predsedovia súdov by mali do dvoch týždňov zvolať porady, na ktorých budú všetci sudcovia a zamestnanci upozornení na dôsledné dodržiavanie predpisov a absolvovať by mali aj školenia. Na výkon súdnych rozhodnutí by mali byť v prípade odoberania detí prideľovaní ľudia podľa skúseností.

Žitňanská rovnako zdôraznila, že od 1. júla nadobúda účinnosť nový civilný sporový poriadok, podľa ktorého bude môcť súd odložiť výkon rozhodnutia v prípadoch, akým bol malý Marco. Aktuálny stav výkon rozhodnutia odložiť neumožňuje. K novému civilnému sporovému poriadku ministerstvo spravodlivosti pripravuje aj novú vyhlášku.

Tomanová upozornila, že okrem Marca je ďalších päť prípadov na Slovensku, kde sa schyľuje k výkonu rozhodnutia. Detská ombudsmanka oslovila predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Karola Mitríka, aby pripravili štúdiu o právnej ochrane detí a navrhli v nej efektívny systém kontroly tejto ochrany. V prípade Marca podľa Tomanovej boli jednoznačne porušené práva dieťaťa. Riešenie okrem zvýšenia počtov sociálnych pracovníkov vidí aj v pravidelnom celoživotnom výcviku týchto zamestnancov.

Systém je zle nastavený

Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš považuje prípad Marca za neetické a neprimerané zasahovanie do súkromia. Za strašné považuje, keď sa pred 5,5 miliónmi ľudí rozoberá, či dieťa bolo alebo nebolo chcené. Ministerstvo sociálnych vecí podľa jeho slov pripravilo niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktoré by mali zlepšiť situáciu. Ondruš považuje za dôležité, aby sa posilnia spoluúčasť sociálnych pracovníkov na príprave výkonu a kontrole výkonu potom, ako sa uskutočnil.

Sociálny pracovník by sa mal aktívne zaujímať a zúčastňoval na prípravu výkonu, ako je naplánovaný, mohol by „vstúpiť do scenára“, ako sa majú veci riešiť a došlo k čo najmenšiemu zásahu do práv dieťaťa. Rezort podľa Ondruša pokračuje v posilňovaní personálnych kapacít sociálnych úsekov pre deti.

zitnanska_0a000002-5bef-c974.jpg Foto:

Ombudsmanka Jana Dubovcová zdôraznila, že prípad Marca ukázal to, na čo tretí sektor aj ona samotná poukazujú už roky. „Systém ochrany práv dieťaťa v Slovenskej republike nie je dobre nastavený,“ konštatovala. V prípade Marca bolo dieťa predmetom a nie subjektom. Takýto systém je podľa Dubovcovej nastavený pravdepodobne v rozpore s právami o Dohovore práv dieťaťa.

Deti by podľa ombudsmanky v takýchto prípadoch mali mať advokáta. Zmeny, ktoré na výbore predstavili rezorty spravodlivosti a sociálnych vecí, vníma Dubovcová ako začiatok cesty. Pozrieť sa podľa nej treba na zákon o sociálnoprávnej ochrane detí aj ďalšie normy, lebo výkon rozhodnutia je posledný krok, ktorý sa robí a vykonáva sa ním rozhodnutie štátu. „Tá konštelácia je zle upravená v základoch,“ upozornila verejná ochrankyňa práv.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok