Lajčák poslancom predstavil priority nášho predsedníctva v Únii
Slovenské predsedníctvo bude presadzovať prehlbovanie Hospodárskej a menovej únie vrátane fiškálnej integrácie, Energetickú úniu a jednotný digitálny trh, udržateľnú migračnú a azylovú politiku únie či rozvoj obchodnej politiky. To sú priority predsedníctva v Rade EÚ, ktorého sa Slovensko ujme 1. júla.
Prioritou je hospodársky silná Únia
Priority predstavil poslancom Národnej rady SR minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Prioritnou témou nášho predsedníctva bude hospodársky silná únia. Budeme presadzovať prehlbovanie Hospodárskej a menovej únie vrátane fiškálnej integrácie. Vo finančnej oblasti je jednou z kľúčových tém podpora malých a stredných podnikov. Cieľom slovenského predsedníctva bude dosiahnuť pokrok pri budovaní únie kapitálových trhov," povedal Lajčák v pléne.
Slovensko chce tiež podporovať rozvoj projektov ako Energetická únia a jednotný digitálny trh. "Budeme klásť dôraz na odstraňovanie bariér a rozvoj digitálnej ekonomiky," povedal minister. V súvislosti s Energetickou úniou zdôraznil cieľ bezpečnej a čistej energie za dostupné ceny pre spotrebiteľov.
Ambíciou Slovenska bude aj nasmerovať Úniu k udržateľnej migračnej a azylovej politike. Má byť založená na ochrane vonkajších hraníc, znovuobnovení Schengenu a na spolupráci s tretími krajinami. Slovenské predsedníctvo sa podľa Lajčáka zameria aj na legálnu migráciu. "S cieľom zatraktívniť pobyt v Únii pre vysokokvalifikovaných migrantov, akými sú napríklad zakladatelia start-upov a podnikatelia," povedal minister.
S obmedzenými kompetenciami
Slovenské predsedníctvo podporí aj aktívnu realizáciu revidovanej európskej susedskej politiky. "Politika rozširovania zostáva najúčinnejším transformačným nástrojom EÚ vo vzťahu ku krajinám v susedstve. Preto sa zameriame na udržanie dynamiky a dôveryhodnosti procesu rozširovania," doplnil šéf slovenskej diplomacie.
Podporovať bude predsedníctvo aj agendu obchodnej politiky. "V popredí sú bilaterálne rokovania o voľnom obchode s tretími krajinami. Za kľúčové sú považované rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve so Spojenými štátmi, ako aj schvaľovací proces Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody s Kanadou," vymenoval Lajčák. Zdôraznil, že predsedníctvo tu však má obmedzené kompetencie, keďže rokovania vedie v mene Únie Európska komisia.
Lajčák zdôraznil, že ambíciou slovenského predsedníctva bude presadzovať udržateľné riešenia, ktoré prispejú k ďalšiemu rozvoju EÚ a zabránia jej ďalšej fragmentácii. Poukázal, že v Bratislave sa uskutoční počas predsedníctva 19 ministerských podujatí, 180 podujatí na pracovnej úrovni a sedem podujatí parlamentnej dimenzie. "Očakávame na Slovensku účasť približne 20.000 delegátov z krajín EÚ," uzavrel minister zahraničných vecí.