Diplomati sa tešia z rakúskeho prezidenta, tesný výsledok však potešil aj extrémistov
Výsledok rakúskych prezidentských volieb bol hlavnou témou kuloárnych rozhovorov na Rade EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, podľa ktorého diplomati "s úľavou" prijali správu, že sa víťazom volieb stal Alexander Van der Bellen.
"Všetci ministri zisťovali, aký je vývin situácie. Nakoniec sme si s neskrývanou úľavou vypočuli informáciu nášho rakúskeho kolegu, že vyhral kandidát s podporou Strany zelených a nie kandidát Slobodnej strany Rakúska," uviedol Lajčák pred novinármi.
Podľa jeho slov sa dá povedať, že Rakúsko sa vyhlo tomu, aby bolo prvou členskou krajinou EÚ, kde by sa predstaviteľ extrémistickej politickej skupiny stal hlavou štátu. Zároveň však dodal, že počet hlasov pre Norberta Hofera, ktorý prehral len o vyše 30.000 hlasov, EÚ nemôže ignorovať.
Na otázku, ako môže EÚ zabrániť nárastu extrémizmu a extrémistických a populistický strán, Lajčák odpovedal, že sa nedá v tomto smere uvažovať o nejakom jednorazovom opatrení. Dodal, že chybou inštitúcií EÚ je to, že sa príliš vzdialili obyčajným ľuďom, ktorí už nemajú dôveru v štandardné politické strany a ich lídrov. Takýto voliči sa potom utiekajú k tým, ktorí sľubujú, že vyriešia ich problémy rýchlo a bezbolestne, čo sa nedá. "V mnohých krajinách EÚ medzi najsilnejšie politické strany patria práve takéto subjekty a je čas na budíček, aby sa európske inštitúcie vymanili z bubliny, ktorá im bráni vnímať svet taký, aký je," skonštatoval Lajčák.