Novú tureckú vládu zostaví Erdoganov spojenec
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oficiálne poveril svojho spojenca, doterajšieho ministra dopravy, moreplavby a komunikácií Binaliho Yildirima, vytvorením novej tureckej vlády.
Prezidentský systém
Krátko predtým oficiálne podal demisiu premiér Ahmet Davutoglu, ktorý ju avizoval po tom, ako sa dostal do čoraz väčších rozporov s Erdoganom. Vo vládnucej strane napríklad čelil kritike, že sa dostatočne neangažoval za Erdoganom presadzované zavedenie prezidentského systému vlády. Davutoglu ostane vo funkcii vo vzniku nového kabinetu, píše agentúra AP.
Vymenovanie Yildirima prišlo niekoľko hodín po tom, ako ho vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja na mimoriadnom zjazde v Ankare potvrdila na poste svojho predsedu. Podľa agentúry DPA dostal Yildirim 100 percent platných hlasov takmer 1500 delegátov.
Konzervatívec Yildirim je považovaný za verného stúpenca Erdogana, jeho spolupracovníkom bol už v 90. rokoch, keď bol neskorší dlhoročný premiér a terajší prezident starostom Istanbulu. Bol tiež spoluzakladateľom AKP, ktorej korene sú v politickom islame a ktorá zostavovala všetky turecké vlády od roku 2002.
Spoločný osud
Yildirim na zjazde vyhlásil, že bude nasledovať Erdoganov kurz a jeho hlavnou prioritou bude zavedenie prezidentského systému novelou ústavy, ktorá by "legalizovala stav", ktorý už "de facto" existuje. Na základe tureckej ústavy by mal byť prezident nestranný - a Erdogan aj v roku 2014 odstúpil z čela AKP, keď ho zvolili za hlavu štátu. Stranícke špičky však zdôrazňovali, že Erdogan ostáva ich lídrom, pripomína DPA. Kritici varujú, že prezidentský systém by oslabil aj parlament po tom, ako súdnictvo postihli čistky a politizácia.
"Vždy sme hrdo hovorili, že sme spoločníkom Recepa Tayyipa Erdogana, že s ním máme spoločný osud a spoločné zanietenie," vyhlásil Yildirim. "Pán prezident, sľubujeme vám, že vaše zanietenie bude naším zanietením, že vaša vec bude našou vecou, vaša cesta bude našou cestou," citovala ho AP.
Yildirim v prejave na zjazde tiež povedal, že Turecko bude pokračovať v operáciách proti kurdským povstalcom, pokým sa neskončí ich ozbrojený boj. Vyzval súčasne Európsku úniu, aby ukončila "zmätok" okolo členstva Turecka a dohody o migrácii. "Je načase, aby sme vedeli, čo si myslia o Turecku. Či sa už Turecko stane členom EÚ alebo nie, bude odhodlane pokračovať v rozširovaní demokracie a rozvoja," vyhlásil.
Stúpenci pripisujú Yildirimovi zásluhy za veľké infraštruktúrne projekty, ktoré prispeli k posilneniu ekonomiky Turecka a podporili popularitu AKP. Kritici, vrátane šéfa hlavnej opozičnej strany, ho však obviňujú z korupcie, čo Yildirim popiera. Davutoglu v rozlúčkovom vystúpení uviedol, že odstúpenie si neželal, súhlasil s ním však v záujme zachovania jednoty strany.