Turecký prezident kritizuje EÚ po tom, čo neuspel na kolínskom súde
Krajinský súd v Kolíne nad Rýnom zamietol žiadosť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o vydanie predbežného opatrenia voči šéfovi mediálneho koncernu Springer Matthiasovi Döpfnerovi v súvislosti s jeho podporou satiry Jana Böhmermanna.
Erdogan sa zrejme odvolá
V zdôvodnení súd poukázal na ústavné právo nemeckých občanov na slobodu prejavu a dodal, že Döpfnerov príspevok neprekročil hranice prípustnosti ani pri zohľadnení Erdoganovho práva na ochranu osobnosti. Döpfner tak predbežne nemusí rátať s právnymi dôsledkami svojej podpory pre spomínaného satirika, uviedla agentúra DPA.
Döpfner sa do diskusie o Böhmermannovom diele, ktoré vyvolalo pobúrenie v Turecku, zapojil otvoreným listom, v ktorom inkriminovanú báseň označil za "vydarenú" a dodal, že sa pri jej počúvaní "hlasito smial". Súčasne dodal, že by sa chcel pripojiť k autorovi básne a plne sa identifikovať s jej obsahom.
Erdoganov mediálny advokát Ralf Höcker však už avizoval, že ak súd nevyhovie žiadosti jeho mandanta, poradí mu, aby sa odvolal, čím by sa kauza presunula na vrchný krajinský súd. Höcker povedal, že Döpfner sa dopustil trestného skutku ešte omnoho zrejmejšie ako spomínaný satirik. Navyše poznamenal, že v jeho prípade nemôže byť ani reči o slobode umenia.
Nielen urážka prezidenta
Báseň, ktorá zaznela 31. marca vo vysielaní ZDF, turecká vláda označila za neprijateľnú a vyzvala na potrestanie umelca za urážku hlavy štátu. Podľa vyjadrenia tureckého vicepremiéra Numana Kurtulmuša neuráža len samotného Erdogana, ale všetkých 78 miliónov Turkov. "Toto je dôvod, prečo my, ako Turecká republika, chceme, aby bol tento nehanebník bezodkladne potrestaný podľa nemeckého práva za urážanie prezidenta," vyhlásil vtedy Kurtulmuš, označiac Böhmermannovo konanie za "vážny zločin proti ľudskosti".
Nemecká vláda vyhovela 15. apríla Turecku a umožnila trestné stíhanie satirika Jana Böhmermanna v súvislosti s posmešnou básňou, ktorú Ankara vníma ako urážku hlavy štátu. V Berlíne o tom informovala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podľa nej by sa však paragraf č. 103 nemeckého trestného zákonníka o urážkach hláv iných štátov mal zrušiť ešte v tomto volebnom období.
Nemecká justícia už vyhovela žiadosti o vydanie predbežného opatrenia v prípade iného nemeckého umelca, kritizujúceho tureckého prezidenta ostro urážlivými slovami - filmového režiséra Uweho Bolla.